Jedno z řešení, jak se vypořádat se změnou legislativy v oblasti aplikace dusíkatých hnojiv, tedy jejich redukcí, nalezla společnost Olmix Group Česká republika v listovém hnojivu Multi N. Tuto novinku, kterou vyrábí dceřiná společnost Micromix Plant Health Ltd. specializovaná na listovou výživu, představil na zemědělské výstavě Naše pole Ing. Ivan Petrtýl, zástupce firmy Olmix Group.
Multi N je listové hnojivo obsahující tři formy dusíku (amonný, amidický a nitrátový) a lehce přístupnou síru, zajišťující vysokou garanci příjmu přes list. U tohoto přípravku se podle Ing. Petrtýla aplikuje relativně malá dávka, ovšem s využitelností na hranici 85 až 90 %. Využitelnost klasických hnojiv aplikovaných do půdy i na list se pohybuje průměrně na úrovni 50 % podle podmínek při aplikaci (vhodné vláhové podmínky zvyšují účinnost zhruba na 70 %, sucho naopak výrazně účinnost snižuje). Co stojí za vyšší efektivitou Multi N? „Složení je vymyšlené tak, že vedle tří forem dusíku a síry, obsahuje produkt také polymery podobného charakteru, jako je složení voskové vrstvy na povrchu listu. Když se postřik dostane na povrch listu, rostlina jej nevnímá jako cizorodou látku, kapičky na listu ulpí a latexová složka vytvoří pomyslný deštník,“ vysvětlil Ing. Petrtýl. Tato funkce podle něj garantuje ochranu proti vyschnutí a drží roztok zhruba 45 až 50 minut v kapalné formě, aby se mohl vstřebat do pletiv. Současně také hodinu až dvě po aplikaci již nehrozí ztráty případným smyvem deštěm. Celé kouzlo je tedy v tom, že stoupne využitelnost živin, čímž je možné snížit hladinu dusíku ve výživě. Podle Ing. Petrtýla se musí agronomové naučit důvěřovat nižší dávce dusíku na úrovni 110 kg/ha, ale efektivně využitých, aktuální mantrou je prozatím 140 až 160 kg N/ha.
Nové listové hnojivo je určeno pro všechny plodiny. V letošním roce v České republice probíhá velké testování, které doplní poznatky k aplikaci. V pokusech jsou například obilniny (zatím neobsahují jarní ječmen, u kterého je nutná opatrnost ohledně kumulace dusíku v zrnu), cukrová řepa, kukuřice, která podle Ing. Petrtýla velmi dobře na Multi N reaguje po celou vegetaci, a také řepka. U této plodiny doplnil řečník zacílení aplikace až na dobu zeleného lusku, protože síra obsažená v produktu může při dřívějším použití v době květu způsobovat kontraindikace. Rozjíždějí se též testy v zelenině, kde se Multi N jeví velmi nadějně. U všech plodin se podle Ing. Petrtýla počítá se třemi dílčími dávkami za sezónu. Výhodou je možnost aplikace s pesticidy (existují ale výjimky, o kterých je třeba se před použitím informovat), díky čemuž nevznikají žádné vícenáklady.*