14.03.2023 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přezimování řepky a jarní regenerace

Mrazuvzdornost řepky znamená schopnost rostlin překonat působení mrazů bez škodlivého poškození. Není to vlastnost stálá, během vegetace a zimy se mění. Pro dobré otužení rostlin je nutný postupný pokles teploty, dostatek slunečního svitu na podzim a nepřemokřená půda. Udržení odolnosti závisí na průběhu okolních teplot a vlhkostních poměrů v půdě. S oteplováním v předjaří a na jaře mrazuvzdornost rychle klesá.

Rostliny ozimé řepky v závislosti na odrůdě, růstovém a vývojovém stavu a stupni otužení snášejí mrazy –15 až –20 °C, pod sněhovou pokrývkou i větší. Většina listové plochy sice odumírá již při nižších teplotách (–7 až –15 °C), ale kořenový systém dobře vyvinutých rostlin, vegetační vrchol a krycí listy vegetačního vrcholu snesou i teploty vzduchu nižší. K holomrazům jsou o –2 až –4 °C citlivější nedostatečně vyvinuté slabé rostliny a porosty přehnojené dusíkem.

Vyhynutí řepky v zimním období je výsledkem působení více faktorů, které vyvolávají v tomto období poškození porostů. Jedná se o extrémně nízké teploty, často holomrazy, působící většinou společně s vysušujícími větry. Odolnost vůči nízkým teplotám získává řepka v podzimním období. Schopnost adaptace je podmíněna geneticky a je jednou ze sledovaných vlastností odrůdy. Největší škody způsobené vyzimováním nevznikají v letech s extrémně nízkými teplotami, ale v letech s častými změnami teplot v zimě, a to zejména v předjaří. Zvláště déletrvající mráz okolo –8 až –10 °C v měsíci únoru a březnu, doprovázený suchým větrem, ničí všechny slabé rostliny.

Tyto a další informace týkající se mimo jiné také podpory regenerace rostlin řepky přináší článek Ing. Josefa Galla, zveřejněný v týdeníku Zemědělec (11/2023).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down