22.03.2023 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přezimování ozimých obilnin a řepky

Meteorologové prognózovali zimu 2022–2023 jako teplou, skutečný vývoj se naplnil pouze částečně. Průměrné teploty mírně převyšovaly normál, ale bylo to dosaženo silnými výkyvy nad i pod dlouhodobé normály.

Náznaky přinesl již podzim 2022, kdy jakoby se „vyměnily“ měsíce září a říjen. Září bylo po několika letech velmi chladné a deštivé, zatímco říjen byl výjimečně teplý a suchý. Další překvapení přišlo před Vánocemi, kdy jsme zažili „mini ladovskou zimu“ se sněhem a teplotami až –16 °C. Naproti tomu již o prvním svátku vánočním jsme se hřáli na slunci při +15 °C. Leden byl teplejší (což jsme uvítali po stránce energetické), ale únor se pak s menšími výkyvy pohyboval okolo průměrných teplot.

Celkově se tak zima 2023 zapsala jako mírně nadprůměrná. Půda zamrzla v pěstitelských oblastech na jeden až dva týdny převážně až v polovině února. Srážkově se blížilo celé hodnocené období průměru. Protože však podzim přinesl zhruba na dvou třetinách území ČR dostatek srážek, půda byla nasycená zejména v oblasti středních, západních a jižních Čech. Tam, kde jsou těžší, hůře propustné půdy, způsoboval nadbytek vody a nedostatek vzduchu v půdě problémy jak při zpracování a agrotechnických zásazích (hnojení, ošetřování porostů), tak i s růstem a vývojem rostlin.

Informuje o tom v dubnovém vydání časopisu Úroda (4/2023) Ing. Milena Bernardová, ze Zkušební stanice Kluky. Článek této autorky dále podrobně rozebírá vývoj ozimé řepky a ozimých obilnin od jejich zasetí po období psaní článku (konec února).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down