18.03.2020 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přezimování ozimů 2019/2020

Vzhledem k velmi teplému a suššímu podzimu i zimě by bylo možno jednoduše konstatovat, že ozimy přezimovaly do jara 2020 velmi dobře. Avšak to by bylo příliš velké zjednodušení. U časně setých řepek (v první polovině srpna) byly velké problémy se vzcházením, nedostatek srážek a vysoké teploty způsobily výpadky rostlin a mezerovitost řepkových porostů. Ozimé obilniny, a to převážně pšenice, byly také zasety později, než je běžné. Hlavním problémem byly pozdní dodávky osiv. Příprava osiv byla na podzim 2019 obtížná, protože sklizené množitelské plochy měly ze sucha nízké hmotnosti tisíce zrn a vyšší procento zadinových zrn. Přesto se porosty v průběhu října a dále listopadu a prosince zapojily.

Při podzimní inventarizaci bylo zjištěno, že plochy řepky pro sklizeň 2020 jsou více zapojené a vyrovnané než v předešlém podzimu. Také absolutní většina ozimých obilnin byla hodnocena jako vyrovnaná a zapojená, bohužel část zhruba čtvrtina ozimých ječmenů byla příliš hustá a v nejhustších místech vykazovala známky „přerůstání“, tj. vyšší vývojové fáze konce odnožování až počátku sloupkování. Při jarní inventarizaci – provedené z důvodu vyšších teplot nezvykle brzy v druhé polovině února – se potvrdila fakta z podzimu, tj. všechny plochy přečkaly zimu až do konce února ve velmi dobré kondici. Problematické se jevily pouze výše jmenované husté ozimé ječmeny, které sice zimu přečkaly, ale jsou a budou obtížně řešitelné ve výživě a ochranných zásazích.*

Tyto a další informace uvádí ve svém článku Ing. Milena Bernardová ze Zkušební stanice Kluky v dubnovém vydání časopisu Úroda (4/2020).

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down