10.08.2021 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prezentovali výsledky výzkumu

Výsledky výzkumu v oborech genetika a šlechtění, výživa i ochrana rostlin ukázal ve své expozici na výstavě Naše pole Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Jednalo se především o knižní publikace, metodické příručky týkající se biologické ochrany proti škodlivým organismům, regulace plevelů nebo rezistenci plevelů vůči účinným látkám. Návštěvníci se mohli seznámit i s novým problematickým plevelem, šáchorem jedlým.

Po oba dva dny bylo otevřeno poradenské centrum, kde se pracovníci ústavu snažili radit v oboru rostlinná výroby, poskytovali informace k osevním postupům, zpracování půdy, výživě a ochraně rostlin. „Zabýváme se i škodami zvěří na polních plodinách hlavně s ohledem na černou, srnčí a dančí zvěř. Vydali jsme publikaci zahrnující metodické postupy včetně oceňování škod. Máme informace o nových invazních škodlivých organizmech, týkají se například chorob, škůdců a plevelných rostlin. Dále je k dispozici přehled odrůd pšenice, ječmenů, případně dalších plodin, na jejichž vyšlechtění se podíleli naši pracovníci,“ uvedl doc. Ing. Jan Mikulka, CSc., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Dodal, že nejvíce dotazů v oblasti poradenství směřovalo na rostlinolékařské otázky, zvláště na virové a houbové choroby. Návštěvníci se hodně zajímali o choroby a škůdce zeleniny. Řešily se systémy regulace plevelů v obilninách a ozimé řepce nebo kukuřice a slunečnice. Poměrně diskutovanou tematikou byly již zmíněné škody zvěří na polních plodinách i rezistence plevelů. Samozřejmě také ochrana a výživa rostlin, nitrátová směrnice a nové technologie pěstování plodin.

Nová invazní rostlina

„Zabýváme se invazními rostlinami, a vystavujeme proto šáchor jedlý, Cyperus esculentus, patří do čeledi šáchorovitých, je příbuzný kamyšníkům. Ty už naši zemědělci znají, protože jsou poměrně velkým problémem. Cyperus esculentus je drobnější než kamyšník, má jiné květenství, ale disponuje vyšším reprodukčním potenciálem, protože vytváří obrovské množství hlízek. Rostlina, která vyroste z jedné hlízky, jich za rok vytvoří i 600. Druh je tolerantní vůči herbicidním přípravkům a šíří se i generativně, semen vytváří poměrně hodně,“ uvedl doc. Mikulka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down