Vyšší výnos = přesné setí řepky
Řepka ozimá je nejvýznamnější olejninou, a to nejen v ČR, ale i v EU. Patří mezi stabilní plodiny v osevním postupu z pohledu výnosu a v posledním období i z pohledu zisku. Je také velice dobrou předplodinou, nejčastěji pro obilniny.
Na technologii přesného setí řepky se v P & L zaměřujeme již od roku 2015 a to z pohledu precizního založení porostu. Je dokázáno, že řepka je schopna dát nejvyšší výnos, pokud je zaseta přesným secím strojem na konečnou vzdálenost semen v řádcích, které mají rozteč okolo 30–35 cm. V praxi pro řepku používáme secí stroj Kinze s roztečí řádků 37,5 cm. Přesný secí stroj má podstatně větší předpoklady uložit semena do správné hloubky, obnovit půdní kapilaritu, ale především nadávkovat přesný počet jedinců a tyto rozmístit pravidelně v řádku, než jak by tento úkol řešil obilní secí stroj. V podstatě se dá říci, že obilní secí stroj je pro setí řepky nevhodný.
Pro společnosti, které distribuují osiva řepky (Bayer, Pioneer, LG, VP Agro, MJM a další) zakládáme pravidelně pokusy strojem Kinze zaměřené nejen na jednotlivé odrůdy, ale také testujeme různé výsevky ve vztahu k přesnému setí. Z pohledu výsevků u přesného setí je nutné u řepky mít poměrně vysokou míru odvahy. Agronom si musí být jistý, že uhlídá termíny všech agrotechnických zásahů tak, aby ke sklizni dotáhnul porost, který bude mít dostatečný počet jedinců. Kinze mu garantuje tři věci. Přesný výsevek, přesné rozmístění semen v řádku a to, co je hlavní, je uniformní porost. Totiž na uniformní, tedy vyrovnaný porost účinně působí veškeré vstupy, které jsou v porostu v době vegetace uplatněny. V pokusech provádíme výsevky od 300 do 450 tis. jedinců/ha. Výnosově dlouhodobě vychází nejlépe spíše nižší výsevky okolo 350 tis. jedinců, ovšem jako „bezpečný“ výsevek u přesného setí doporučujeme 400 tis. semen/ha.
A jak to skutečně s výnosem je? V porovnání s porosty setými obilním secím strojem (výsevek 500–550 tis./ha) má technologie Kinze vyšší výnos v rozmezí 0,4–0,5 tuny/ha při výsevku 400 tis. jedinců/ha. To je trend naměřený v desítkách pokusů, které jsme v posledních pěti letech s osivářskými firmami docílili. Je už poměrně snadné si propočítat ekonomické přínosy přesného setí Kinze, a to jak v úspoře osiva, tak i v nárustu výnosu, respektive tržeb. Pro technologii úzkořádkového setí Kinze také hovoří ta skutečnost, že se dá secí stroj využít pro setí kukuřice, sóji, slunečnice a dalších plodin. Mimochodem i u těchto plodin setých na rozteč 37,5 cm jsou dosahovány vyšší výnosy okolo 10 %. Potom má stroj Kinze stejné využití jako stroj obilní a o to jde, aby byla investice co nejrychleji návratná.
Secí stroj Kinze pro úzkořádkovou technologii je možné vybavit aplikací hnojiv, a to jak kapalnou, tak i granulovanou formou. Pokud chce uživatel jít cestou variabilního setí, máme k dispozici elektrický pohon výsevního ústrojí, který pracuje přesně až do rychlosti 19 km/h. S využitím technologie AG Leader a SMS software jsme schopni uživatelům poskytnout tu nejvyšší úroveň z pohledu precizního zemědělství.*
Ing. Antonín Šedek,
produkt manažer secích strojů Kinze,
P & L, spol. s r. o.