Porosty obilnin mohou být poškozeny infekcí virovými zakrslostmi. Podle výsledků podzimního monitoringu, který zveřejnil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský na Rostlinolékařském portálu, byly zaznamenány v 39. týdnu silné výskyty kříska polního v různých částech Čech a Moravy na plochách s nadmořskou výškou 180 až 550 m. Pro úspěšnou infekci je nicméně nutné, aby byl hmyz přenašečem virózy.
Intenzita výskytu kříska polního překračuje práh škodlivosti na mnoha místech několikanásobně. Spolu s ním se objevují v porostech pšenice a ječmene také kolonie mšic. V porovnání s roky předchozími je patrný posun infekcí i do vyšších nadmořských výšek, uvádí ÚKZÚZ. Donedávna byly tradičními lokalitami oblasti Moravy a Polabí, dnes se můžeme setkat se silnými projevy napadení i u pozemků nad 500 m n. m (Vysočina).
Virových zakrslostem obilnin BYDV (Barley yellow dwarf virus) a WDV (Wheat dwarf virus) přeje suché a teplé počasí letošního podzimu. Vzhledem k předpovídanému průběhu října ÚKZÚZ předpokládá, že tlak vektorů bude gradovat. Pro pěstitele by to znamenalo potřebu porosty ošetřit. Nejrizikovější fází pro infekci je u pšenice a ječmene platí, 1.–3. pravý list. Ošetření by mělo proběhnout při dosažení prahu škodlivosti, což je výskyt kříska v množství pět a více jedinců na 100 smyků.
ÚKZÚZ připomíná, že od tohoto roku je možné ověřit riziko napadení porostů pomocí jednoduchého nástroje tzv. Kalkulátoru rizik, který umožňuje výpočet rizika napadení porostu obilnin virovými zakrslostmi. Pracuje na jednoduchém principu lokálního zhodnocení obecně známých klíčových faktorů, které mají rozhodující vliv na výskyt daného škodlivého organismu.
V minulosti měli zemědělci možnost infekci omezovat s pomocí moření neonikotinoidními látkami, ty byly ale zakázány. Podle ÚKZÚZ tak pěstiteli tak zbývá možnost foliárních postřiků, na podzim se jedná především o účinné látky ze skupin pyretroidů, organofosfátů a neonikotinoidů.*