Relativně stálé počasí bez nízkých teplot podporuje výskyt virových přenašečů kříska polního a mšic v porostech ozimých obilnin. Riziko infekcí virovými zakrslostmi BYDV a WDV se tak na řadě lokalit zvýšilo. Současný vývoj počasí svědčí i mšicím v porostech řepky. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ).
Na základě podzimního monitoringu vektorů virových zakrslostí obilnin byly zaznamenány ve 40. a 41. týdnu vysoké výskyty kříska polního v porostech založených obilnin. Výskyt mšice střemchové (Rhopalosiphum padi) na pozorovacích bodech zůstává na nižší úrovni, do sacích pastí se však ve 40. týdnu potvrzují silné nálety, které avizují zvýšené riziko šíření BYDV, informuje portál (více v Aphid Bulletinu).
Porosty obilniny v citlivé fázi BBCH 11–13 se při silných výskytech vektorů viróz v nadmořské výšce do 400 m n. m. doporučuje ošetřit. Infekce se v následném roce mohou projevit v závislosti na počasí v jarním období ve vysoké míře a ztráty na výnosu tak mohou dosáhnout v extrémních případech až 50 %. Situaci výskytu hlavních vektorů viróz WYDV a BYDV je možné sledovat v Mapách výskytu, uvádí dále Rostlinolékařský portál.
Informuje také o mšicích v porostech řepky, kde jsou zaznamenány silné výskyty nymf mšice broskvoňové (Myzus persicae) v různém stádiu vývoje. Vysoké záchyty mšice broskvoňové byly zaznamenány též v sacích pastích, naopak mšice zelné (Brevicoryne brassicae) se objevuje minimum. Se zvýšenými výskyty je podle portálu možné počítat do prvních silnějších mrazíků. Společně se mšicemi se objevují lokálně slabé či stření výskyty zápředníčka polního (Plutella xylostella). Momentálně je vysoký podíl mšic parazitován entomopatogenními houbami, proto není nutné porosty ošetřovat, uvádí portál.
Situaci výskytu škůdců v řepce ozimé v ČR lze sledovat v Mapách výskytu.