Přehlídka zelinářů k užitku všech

Polní přehlídku sortimentu zeleninových odrůd pořádala mikulovská firma MoravoSeed, spol. s r. o., poslední letní v areálu její šlechtitelské stanice ve Svijanském Újezdě. Cílem této akce byla prezentace stávajícího sortimentu odrůd včetně novinek, ale také novošlechtění zatím nepřihlášených do státních odrůdových zkoušek. I pro samotné šlechtitele měl tento den význam, pomohl jim dozvědět se názor těch nejdůležitějších – prodejců a pěstitelů.

Společnost MoravoSeed dodává osivo na trh ve dvou kategoriích – hobby a profi. Z novinek pro hobby trh upozornili zástupci firmy zejména na odrůdu ředkvičky ‘Faraon‘, která se již v letošním roce osvědčila u velkopěstitelů. Jde o ranou odrůdu určenou především k rychlení, ale i k jarnímu a podzimnímu polnímu pěstování.
Další odrůdou prověřenou profesionálními pěstiteli je kořenová petržel ‘Konika‘ – poloraná, vhodná pro letní sklizeň s natí, ale i pro podzimní sklizeň bez natě a pro skladování.

Nový sortiment rajčat
Za zmínku stojí též nový sortiment ozdobných keříčkových rajčat standardní chuti, ale zajímavých tvarů, barev a velikostí (např. ananasové, melounové a banánové). Již v letošním roce byl profi trh obohacen o hybridní odrůdu keříčkových rajčat ‘Pedro F1‘, původně určenou pro teplé i studené rychlení ve sklenících a fóliovnících. Odrůda se však osvědčila i na venkovních plochách a na trhu slaví úspěch mimo jiné díky odolnosti vůči praskání plodů.
Pro oba segmenty trhu MoravoSeed příští rok chytá rozšíření sortimentu paprik.

Vyhodnocování odběratelů osiva
Novinkou v marketingovém počínání společnosti je vyhodnocování odběratelů podle množství prodaného osiva a propagace odrůd. Vybraný pěstitel dostává ocenění v podobě praktického dárku. Nejlepší odběratelkou se v letošním roce stala paní Marie Kalousková z Hradce Králové, která tak získala páskový secí stroj – nový výrobek, již vyzkoušený pracovníky firmy MoravoSeed u několika pěstitelů. Stroj se velmi osvědčil, vyznačuje se jednoduchou obsluhou a dobrým výkonem i na větších plochách. Jeho zásadním přínosem je výsev na konečnou vzdálenost, což znamená úsporu času a stejné konečné náklady jako při výsevu na široko.
Závěrem nezbývá než konstatovat, že letošní poslední letní přehlídka porostů se organizátorům vydařila. Zcela jistě k tomu přispělo také místo konání akce – zbrusu nová budova zázemí šlechtitelské stanice Svijanský Újezd.

Komentáře ke článku 1

 • Zdenka Mráziková

  Dobrý den,
  prosím o sdělení, kdy se bude konat prezentace výpěstků ve Svijanském Újezdu.
  Děkuji Vám za zprávu.

  P.S.
  Ta loňská byla skvělá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *