27.08.2021 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přehlídka silných řepek

Společnost Limagrain Central Europe S. E. prezentovala v Nabočanech na výstavě Naše pole výběr ze sortimentu odrůd ozimé řepky. Nechyběly úspěšné a praxí již prověřené materiály. Práce šlechtitelů ale neustává, a tak byly k vidění i nové hybridy, které posouvají výnosový potenciál o kus výše a pěstitelům dále usnadňují pěstování.

Aktuální vlajkovou lodí v nabídce Společnost Limagrain Central Europe S. E. je bezpochyby LG Architekt. Podle vyjádření Ing. Mileny Mařákové, zástupkyně zmiňované společnosti, se jedná o nejoblíbenější odrůdu pěstitelů v Česku i dalších evropských zemích. Je to středně raná středně vysoká odrůda s velmi dobrou olejnatostí semen. „Na trhu ji již nějakou dobu nabízíme, a tak si na ni mohli pěstitelé agronomicky zvyknout. Věříme, že v nabídce bude ještě několik let,“ dodala zástupkyně společnosti Limagrain. V nabídce ozimých řepek ji doplňuje o tři roky mladší materiál s názvem LG Ambasador. Je to středně raná odrůda, která v registraci vykazovala vysoký obsah oleje. Rostliny mají gen resistence k viru žloutenky vodnice (TuYV). LG Ambasador je produktem novějšího šlechtění než úspěšný LG Architekt. LG Ambasador je tak odrůdou, která efektivněji dokáže využívat dusík. Tím splní i náročné podmínky v oblastech, kde je nebo v budoucnu bude omezováno hnojení dusíkem. Efektivita využití dusíku se vyjadřuje množstvím dusíku spotřebovaného na tunu výnosu. Aby šlechtitelé mohli porovnat rozdíl mezi hybridy, začali svůj předpoklad ověřovat stovkami víceletých testů. Zřídili specifickou síť pokusů po celé Evropě „Neznamená to, že by to byla odrůda, která nepotřebuje žádný dusík, jen s ním umí velmi dobře hospodařit a efektivně ho využívat. V naší nabídce se takové hybridy budou objevovat i v budoucnu a ponesou označení N-FLEX,“ dodala Ing. Mařáková.

„Zde v Nabočanech představujeme i novinky, které registrujeme i v rámci České republiky a v příštím roce je mohou zemědělci najít v naší nabídce,“ popisovala zástupkyně společnosti Limagrain. To je případ hybridní odrůdy LG Arnold. Jedná se o ranou odrůdu s pomalejším vývojem na podzim. Proto její setí doporučuje firma Limagrain do první části agrotechnického termínu a díky ranosti bude tento materiál připravený jako jeden z prvních ke sklizni. Výhodou je fakt, že porosty na podzim nepřerůstají a není nutná opakovaná regulace. Při jarních operacích je ale zapotřebí počítat s intenzivním růstem a s využitím silných regulátorů růstu pro zkrácení. LG Arnold vyniká svým dobrým zdravotním stavem. Může se pochlubit kombinovanou odolností vůči fómě, odolností vůči virové žloutence vodnice – TuYV a geneticky je u něj podmíněná odolnost pukání šešulí. Navíc má dobrou odolnost vůči komplexu kořenových chorob.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down