04.09.2024 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přehled škůdců pšenice a dalších obilnin – dokončení

První díl přehledu (Úroda 8/2024) se zaměřil na škůdce způsobující u pšenice nebo ječmene významné škody (mšice a křísci, třásněnky, bejlomorka sedlová a kohoutci, letos na jaře i zelenuška žlutopásá). Lokální škody způsobuje obaleč obilný nebo vrtalka ječná, ostatní škůdci, mezi nimi bzunka ječná, hrbáč osenní či plodomorka pšeničná a plodomorka plevová způsobují zanedbatelné škody. Informuje o tom v aktuálním vydání časopisu Úroda (9/2024) doc. Ing. Jan Kazda, CSc., z České zemědělské univerzity v Praze.

Obaleč obilní

Obaleč obilní (Cnephasia pumicana) je drobný nenápadný motýlek, šedě zbarvený, 15–20 mm velký v rozpětí křídel. Housenky jsou běložluté, na konci vývoje 11–13 mm velké. Kukla je 7 mm dlouhá.

Motýli létají počátkem léta v noci. Vajíčka kladou na stromy v blízkosti polí. Vylíhlé housenky nepřijímají potravu a přezimují na stromech v trhlinách kůry. Na jaře následujícího roku housenky předou vlákna a nechají se roznášet větrem na přilehlá pole. Housenky zpočátku minují v listech, později žírem poškozují stéblo pod klasem a okusují obilky v klasech.

Obaleč má pouze lokální význam v některých letech na menších pozemcích obklopených stromy nebo keři. Ojediněle však může zejména pšenici nebo ječmen silně poškodit. Vzhledem k tomu, že na obilninách se objevují až housenky ve vyšším stupni vývoje, je poškození velmi rychlé a pěstitele překvapí.

K ochraně se používají přípravky na bázi účinné látky lambda-cyhalothrin (např. Hunter SPU nebo Jager).

Ošetřuje se proti housenkám na začátku jejich vývoje na obilninách.

Vrtalka ječná

Dospělci vrtalky ječné (Agromyza megalopsis) připomínají mouchu domácí, jsou 1–4 mm dlouzí, většinou černí.

Typické larvy dvoukřídlého hmyzu jsou na konci vývoje až 4 mm dlouhé, s mocnými ústními háčky, žlutavě bílé, průsvitné, porostlé chlupy.

Vrtalky se vyskytují na všech druzích obilnin a mnohých travách, škodí nejčastěji na ječmeni.

Vrtalky obvykle přezimují jako kukly ve vrchní vrstvě půdy. V dubnu až květnu se líhnou dospělci a hned se páří. O pět až osm dnů později klade samička 20–30 vajíček jednotlivě na horní stranu listu. Larvy minují v listech. Puparia přezimují v půdě, v hloubce do 20 cm.

Patří k druhům majícím v několikaletých intervalech lokální gradace, kdy způsobuje významné škody na výnosech ječmene.

Mezi preventivní opatření patří nepěstovat ječmen po ječmeni a dodržovat co největší izolační vzdálenost mezi loňskými a letošními plochami, dále včasná podmítka a hluboká orba.

K chemické ochraně je povolen pyretroid deltamethrin (např. Decis Mega, Dinastia).

Další informace přináší zářijové vydání časopisu Úroda (9/2024).*

Úvodní fotografie: Larva vrtalky ječné Foto Jan Kazda

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down