Hybrid Cocagne byl povolen v roce 2001. Jde o středně raný zrnový hybrid FAO 300 a na využití k silážním účelům má hybrid FAO 310.
Pro hybrid Cocagne jsou charakteristické mohutné rostliny, které dorůstají výšky 230 - 260cm podle stanovištních podmínek. Šířka listů dosahuje velmi často 12 - 15 cm, což znamená, že hybrid má neobvykle široké listy a velkou asimilační plochu. Navíc má dobře prošlechtěný stay-green efekt a listy jsou odolné vůči listovým chorobám (severní spála listů, rzi a další ), což se projevilo zejména v letošním podzimu, kdy především září bylo vlhké a chladné s minimálním slunečním svitem. To je jeden z důvodů, proč dosahuje hybrid Cocagne špičkových a vyrovnaných výnosů zrna.
Silný stonek a dobře rozvinutý kořenový systém dávají pěstiteli solidní záruku, že se hybrid dobře vyrovnává s přísuškovými obdobími a netrpí lámáním rostlin a kořenovým poléháním způsobeným fuzárii.
V průběhu zkoušení Cocagne vykazoval velmi vysokou výnosovou úroveň na zrno, což je patrné z tabulky 1, v níž jsou výnosy porovnány s kontrolními hybridy. Oblastí vhodnou pro pěstování hybridu Cocagne je podle výsledků státních zkoušek i podle výsledků poloprovozních pokusů s jeho pěstováním na siláž celá oblast kukuřičná a řepařská (tj. především jižní Morava, Haná, celé Polabí, Žatecko, Lounsko a Rakovnicko a také řepařská oblast Opavska a Novojičínska). V optimální sklizňové zralosti obsahuje siláž vysokého podílu škrobu (nad 30 %), vysokého obsahu energie a je zaručena optimální stravitelnost organické hmoty.
Při využití na zrno je zapotřebí upozornit na vysokou výnosovou stabilitu, kterou hybrid vykazoval v průběhu zkoušení, a také na fakt, že poněkud pomaleji uvolňuje vodu ze zrna.
Vysoká výnosová stabilita otevírá prostor tomuto hybridu pro využití na zrno v nejrůznějších pěstitelských podmínkách (od nejteplejších oblastí jižní Moravy až pro využití na vlhké zrno v chladné řepařské oblasti ). Pomalejší uvolňování vody ze zrna je poměrně velká výhoda pro podniky, v nichž využívají kukuřici jako vlhké šrotované zrno a nebo jako crimpované kukuřičné zrno. Při sklizni na suché zrno je pak dobrá pevnost stébla zárukou, že je možné počkat si na optimální vlhkost, aniž by hrozilo nebezpečí polámání rostlin.
Z výsledků poloprovozních pokusů je patrné, že hybrid Cocagne je výnosově stabilní ve velmi různorodých podmínkách. Pro Uherský Brod jsou typické těžké slínovité půdy s relativním dostatkem vláhy a naopak pro Novou Ves na Brněnsku je typický pravidelný nedostatek vláhy a lehčí a mělčí půda. I na lehkých a suchých stanovištích hybrid vykazuje dobrou stabilitu ve výnosu zrna a navíc i dobré uvolňování vody ze zrna. S příchodem tohoto hybridu do praxe se zemědělcům dostává do rukou vysoce výkonný hybrid, ale zároveň velmi tolerantní k pěstitelským podmínkám.
Stránku připravil Ing. Karel Prokeš,
Poradenská služba KWS Semena.