Sortiment odrůd ozimé řepky pro letošní rok představila společnost Limagrain na semináři, který minulý týden proběhl v Hluboké nad Vltavou. Hovořilo se také o šlechtitelském programu společnosti.
S sortimentu řepky, který společnost Limagrain Central Europe SE, organizační složka připravila na rok 2019, hovořil její produktový manager Ing. Jiří Matuš. Zdůraznil především hybrid LG Architect s tím, že měl v registračních zkouškách vyrovnaný výnos ve všech letech 2016–2018 a dosáhla v tom období nejvyššího výnosu z testovaných odrůd. Je odolný vůči virové žloutence vodnice a má nepukavé šešule. Nevymrzá a má kvantitativní odolnost vůči fomě. Ing. Matuš konstatoval, že patří mezi vyšší hybridy, ale poléhání je hodnoceno hodnotou 8, odolnost vůči verticiliu je podle něj také slušná.
Na akci vystoupil jako host Dr. Reinhard Hemker, hlavní šlechtitel společnosti Linagrain Europe, který hovořil o výzkumném programu společnosti. Na úvod konstatoval, že řepka je všestranná plodina, jeden hektar poskytne 100 kg medu, 2100 kg šrotu a 1600 kg oleje. Patří mezi nejvýznamnější olejniny severní Evropy a poskytuje kvalitní bílkovinné krmivo. Společnost svoje odrůdy testuje v Evropě ve čtyřech oblastech. Česká republika patří do centrální oblasti, kde se klade zvláštní význam na odolnost vůči vyzimování a fomě. Obecně se šlechtění v minulosti zaměřovalo na mnoho znaků, posledním z nich byla odolnost vůči virové žloutence vodnice. U té registrují nárůst výskytu, což je podle Dr. Hemkera způsobeno více faktory. Patří mezi ně globální oteplování, které přináší teplé podzimy a zimy, delší období aktivity mšic a jejich větší populaci. Mezi další faktory patří greening, který poskytuje hostitelské rostliny pro virus a přenašeče, a zákaz neonikotinoidního moření. Vyšlechtění použitelné odolné odrůdy podle něj trvalo 23 let a přínos výnosu se pohybuje v rozmezí 5-15 % podle ročníku. Aktuálně pracují na šlechtění zaměřeném na lepší využití dusíku. Do budoucna se zaměřují na získání rezistence vůči hmyzu, například proti blýskáčku řepkovému. Některé tolerantní linie nalezli u hořčice bílé nebo rokety.*