Přebytek obilí na trhu

Na tuzemském trhu je podle tajemníka Agrární komory Ing. Jana Záhorky vzhledem k loňské rekordní sklizni přebytek zhruba 400 tisíc tun obilí. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) by měl převis nabídky odčerpat, řekl podle zprávy ČTK ing. Záhorka s tím, že situaci by pomohl řešit nákup asi 300 tisíc tun potravinářské pšenice, která splňuje kvalitativní požadavky fondu.

Stanovisko prezidia SZIF je však takové, že fond minimálně do dubna na trhu s obilím zasahovat nemá. „Máme samozřejmě sledovat stav na trhu, kdyby se dělo něco významného, ale v současné době se nic neděje,“ řekl ČTK ředitel SZIF Ing. Jan Höck. Cena placená zemědělcům je u potravinářské pšenice na slušné úrovni, dodal.
Podle ministerstva zemědělství se potravinářská pšenice v současnosti prodává do 3800 Kč za jednu tunu, přičemž nejde o nejvyšší kvalitu. Agrární komora již dříve navrhovala intervenční cenu 4200 Kč za 1 t za nejkvalitnější plodinu.
Český statistický úřad uvedl, že sklizeň obilovin loni meziročně stoupla asi o 13,7 % na 7,337 miliónu tun. Podle ing. Záhorky se na základě původních odhadů hovořilo o přebytku 800 tisíc tun obilí. ČSÚ však konečné údaje snížil o 80 tisíc tun. Zhruba o 200 000 tun je vyšší spotřeba do krmných směsí. Asi 120 tisíc tun obilí se vrátilo do státních hmotných rezerv a asi 90 tisíc tun bylo vyvezeno. Přebytek je tedy zhruba poloviční, uvedl ing. Záhorka.

Zpracováno podle zprávy ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *