28.06.2000 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Právě nyní je třeba zasáhnout proti padlí na chmelu a mšici

Jak jsme již několikrát informovali, „nový“ škodlivý činitel, padlí chmelové, se u nás poprvé po dlouhé době ve významné míře objevil v roce 1997, kdy došlo rovněž k většímu poškození chmele v USA a sousedním Německu. Od té doby musíme s padlím počítat a pokusit se vytvořit taková opatření, abychom eventuální škodlivost tohoto patogena eliminovali pokud možno do nejvyšší míry. To je i důvod, proč doporučujeme provést opakované ošetření přípravkem Saprol New (USA, Německo) či Bayfidan 250 EC (Německo) v době před tvorbou generativních orgánů.

Vzhledem k pokročilému stavu vývoje vegetace v letošním roce jde o třetí dekádu června. Ošetřit je nezbytné především ty chmelnice, kde se padlí loni vyskytlo, dále všechny chmelnice pocházející z ozdravené sadby a hybridní chmele. U tradičních odrůd jsou to především plochy v bezprostředním sousedství výše uvedených chmelnic a samozřejmě rovněž chmelnice, kde se padlí již v loňském roce projevilo. Pro zvýšení účinnosti se doporučuje ošetření po 7-10 dnech zopakovat. Eventuální další ošetření bude již vyplývat ze skutečného výskytu příznaků padlí na generativních orgánech chmele. Zde bude nezbytné provádět v týdenních intervalech pravidelné kontroly horních pater chmelových rostlin. V případě jakýchkoliv nejasností ohledně tohoto patogena doporučujeme ihned informovat pracovníky Chmelařského institutu v Žatci či regionálních Státních rostlinolékařských správ.
Bez ohledu na populační hustotu škůdce je rovněž třeba provést chemické ošetření proti mšici chmelové tak, aby bylo pokud možno dokončeno do počátku července (Confidor 70 WG). V případě insekticidu Chess 25 WP se doporučuje s ohledem na pozvolnější nástup účinnosti provést ošetření ještě o 7 – 10 dnů dříve. Právě Chess 25 WP by měl v letošním roce nahradit nedostatek Confidoru 70 WG v distribuční síti.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down