06.10.2008 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozornost přilákal také lesknáček

Ve Všestarech u Hradce Králové společnost Soufflet Agro, a. s., uspořádala v pořadí již čtvrtý polní den kukuřice. Zazněly na něm informace o pěstovaných hybridech kukuřice, slunečnice a pícninách. Hovořilo se také o výskytu atypického škůdce, lesknáčka.

V chladném zářijovém dopoledni si pěstitelé na pokusné ploše mohli prohlédnout 39 hybridů kukuřice, 11 hybridů slunečnice, které byly zastoupeny převážně high-oleic materiály, dále pícní směsi společností Selekta (vlastní značka osiv společnosti Soufflet Agro) a MAX od Šlechtitelské stanice Hladké Životice. Na políčkách s pícninami zaujala především vojtěška (odrůdy Soča a Krima), která se dokáže velmi dobře vyrovnat se suchem, naopak ve směsích s jílky se výrazně projevil nedostatek srážek.

Nováček v kukuřici

Hlavní pozornost pořadatelé soustředili na jednu z nejvýznamnějších zemědělských plodin, kterou je kukuřice. V letošním roce byla ve Všestarech vyseta 29. dubna. Poté následovalo ošetření preemergentním herbicidem a dvě aplikace minerálních hnojiv v LAV (dvakrát po 64 kg N).
„Každoročně na této lokalitě sledujeme výskyt chorob a škůdců,“ zdůraznil Ing. Jiří Šilha, Ph.D., ze společnosti Soufflet Agro. Bázlivec kukuřičný (Diabrotica virgifera) se vyskytoval pouze ojediněle, zatímco zavíječ kukuřičný (Ostrinia nubilalis) porosty trápí pravidelně. O velké překvapení se však postaral první škodlivý výskyt lesknáčka (Glischrochilus quardrisignatus) v České republice, který je původem ze Severní Ameriky. „Jde o čtyři až osm milimetrů dlouhého broučka s černými krovkami, na kterých jsou po stranách dvě nápadně žlutooranžové skvrny. Dospělci vyžírají měkká zrna kukuřice, většinou od vrcholové části palice. Poškozené palice mohou být následně napadeny různými druhy bakterií nebo hub produkujících mykotoxiny,“ vysvětlil Ing. Šilha. V pokusných porostech si pěstitelé mohli prohlédnout viditelné požerky od lesknáčka zejména na pozdnějších hybridech, které měly v době náletu škůdce měkká zrna.
V České republice není registrován žádný insekticid na ochranu proti lesknáčkovi. Nepřímou ochranou je podle pořadatelů akce pěstování hybridů kukuřice s dobře olistěnými palicemi pevně přisedlými k rostlině a především zapravení tlejícího rostlinného materiálu hluboko do půdy. Vzhledem k tomu, že je škůdce přitahován látkami, které vylučují poraněné rostliny, je třeba dodržovat důslednou ochranu proti zavíječi kukuřičnému, doporučují odborníci.
Aby nedošlo ke zkreslení informací o hybridech kukuřice určených pro pokusné účely, nemohli pořadatelé nechat porosty napospas ani tak zajímavému škůdci jako je lesknáček (při plném napadení bylo možné najít v palici 10 – 60 škůdců). Pomocí sadového rosiče proti němu zakročili dvojí aplikací přípravku Nurelle D v dávce 1 l/ha.

Hybridy zaujaly

„V první dekádě června panovalo ve Všestarech chladné počasí, průměrná teplota se pohybovala kolem 2 °C. Na tak nízké teploty některé hybridy zareagovaly změnou barvy a následně odnožováním,“ upozornil Ing. Šilha. Výběr správného hybridu kukuřice je jedním z nejdůležitějších pěstitelských opatření. Kukuřice je teplomilná plodina s velkými nároky na vodu, a proto je při rozhodování nutnévzít v úvahu zejména výrobní oblast a účel pěstování.
„Palice u raných a velmi raných hybridů jsou pěkně doopylené,“ pochvalovala si Ing. Martina Poláková ze společnosti Soufflet Agro, která odborně komentovala odrůdové pokusy kukuřice. Sortiment hybridů obsahoval prověřené materiály, ale překvapil také novinkami. V letošním roce byl v České republice zaregistrován hybrid MAS 20F (FAO 220/230). „Jde o tříliniový, velmi raný až raný materiál, který se vyznačuje dobrou stravitelností a vynikající výživnou hodnotou. Mezi další výhody patří rychlý počáteční růst a odolnost vůči chladu na jaře. Pro pěstování na siláž je hybrid určen do řepařské, obilnářské a bramborářské výrobní oblasti. Při využití na zrno najde uplatnění zejména v řepařské výrobní oblasti,“ vysvětlila Ing. Poláková.
K novinkám zaregistrovaným v ČR v roce 2008 dále patří dvouliniový, velmi raný hybrid Scelior (FAO 250). Jak uvedla Ing. Poláková, dosahuje dobrých výsledků při pěstování na zrno i na siláž. Rostliny jsou vysoké a palice nasazené středně vysoko. Pro silážní účely je vhodné hybrid pěstovat v řepařské, obilnářské a bramborářské výrobní oblasti.
Společnost Soufflet Agro představila na polním dni také materiály, které jsou ještě ve fázi testování. Pěstitelé tak získali informace například o tříliniovém hybridu Darel (FAO 250) nebo matriálu pro silážní účely Scaford (FAO 250). Walki (FAO 260) najde naopak uplatnění při pěstování na zrno. Ve vlhkých a chudých podmínkách se podle Ing. Polákové daří silážnímu hybridu Pravor (FAO 260), jehož předností je rychlý počáteční růst.
Z dalších novinek zaregistrovaných v ČR v letošním roce zaujal dvouliniový raný hybrid MAS 29 YG s širokým rozpětím FAO – 270 až 290. „Hybrid disponuje vysokým výnosem zrna i siláže. Uplatnění najde v řepařské a kukuřičné výrobní oblasti,“ zdůraznila Ing. Poláková. Ing. Šilha u tohoto materiálu poukázal na vysokou selektivitu Bt toxinů, které působí výhradně proti zavíječi kukuřičnému, neboť lesknáček na palicích hybridu hodoval až do chemického zásahu.
Pro rok 2009 společnost Soufflet Agro připravila nový hybrid Crazi YG (FAO 280) s odolností proti zavíječi kukuřičnému. Tento materiál disponuje vysokým potenciálem výnosu zrna i siláže. V roce 2008 byl na Slovensku zaregistrován hybrid Cultura (FAO 300), který je vhodný pro pěstování na zrno i na siláž. V České republice se ho pěstitelé dočkají příští rok na jaře. Jak uvedla Ing. Poláková, materiál disponuje vysokým výnosovým potenciálem, velmi dobrým zdravotním stavem palic a dobrými krmivářskými hodnotami. „Pro pěstování na zrno je vhodný do řepařské a kukuřičné výrobní oblasti,“ doplnila.

Loňské hybridy jsou
také zajímavé

Na základě evropského Společného katalogu odrůd druhů zemědělských rostlin byl v roce 2007 uveden na trh velmi raný dvouliniový hybrid MAS 18.C (FAO Z230/S220) společnosti Maisadour, který se v podmínkách ČR hodí spíše pro pěstování na zrno. Rostliny jsou objemné a vyznačují se výrazným stay green efektem. Stejným způsobem byly v roce 2007 zaregistrovány hybridy společnosti Monsanto ČR, s. r. o., DKC 3472 (FAO S 260/Z 250) s vysokým výnosem zrna i silážní hmoty a DKC 3476 (FAO 270), který je vhodný pro silážní účely.
Společnost Syngenta Czech, s. r. o., zaregistrovala v loňském roce univerzální dvouliniový raný hybrid Nekta (FAO 240). Jak vysvětlila obchodní zástupkyně společnosti Ing. Veronika Krištofíková, jeho předností je velmi dobrý zdravotní stav. Ve tříletých zkouškách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského se u něj nevyskytly sněti ani na jedné z osmi sledovaných lokalit. Pro pěstování na zrno i siláž v řepařské a kukuřičné výrobní oblasti je určen další hybrid Phantus (FAO 270). „Materiál je vhodný zejména pro výrobu vlhkého zrna,“ upřesnila Ing. Krištofíková.
Mohutné, vysoké rostliny hybridu Subito (FAO 260) s výnosem celkové hmoty 80 t/ha představil zástupce společnosti Saaten-Union CZ, s. r. o., Zdeněk Kadlec, Dis. Materiál je vhodný pro bioplynové stanice. Velmi dobře snáší i těžkou jílovitou půdu, kde se obecně kukuřici příliš nedaří.
Jak upozornila Ing. Poláková, k významným již zaběhlým materiálům patří silážní hybrid MAS 24A (FAO 260/270) a zrnový hybrid Amelior, který vyniká nejen vysokým výnosem zrna – v roce 2007 110 % na kontroly v pokusech ÚKZÚZ, ale má výborný zdravotní stav. Díky odolnosti vůči suchu je vhodný také na výsušné, písčité pozemky řepařské a okrajové kukuřičné výrobní oblasti. Oba hybridy byly v ČR registrovány v roce 2007.

Slunečnice popáté

Pokusy se slunečnicí jsou ve Všestarech již pátým rokem. Letos byla plodina zaseta včas (21. 4.), v důsledku sucha po zasetí však rostliny vzcházely nerovnoměrně. Každoročně slunečnici navíc napadají drátovci (larvae Elateridae), proti kterým se podle pořadatelů může mimo jiné bojovat také hustším výsevkem – spon 70 x 19 cm proti 70 x 25 – 30 cm.
Na pokusné ploše mohli pěstitelé porovnávat osm high oleic slunečnic (LG 54.50 HO, MAS 92.OL, MAS 97.OL, Pacific RMO, ES Magnific, ES Autentic, NK Ferti, PR64H61) se třemi klasickými hybridy (CSF 6215, MAS 96.A, MAS 91.A).
Na závěr Ing. Šilha shrnul výsledky dvouletého sledování high oleic slunečnic na třech lokalitách (Ledčice, okres Mělník; Všestary, okres Hradec Králové; Hnízdo, okres Znojmo). Nejvýnosnější odrůdou byla na všech třech lokalitách NK Ferti od společnosti Syngenta. K takovému výsledku ji podle Ing. Šilhy pomohl robustní, stabilní a silný stonek, dobrý zdravotní stav, optimálně tvarovaný a hlavně také ve středu doopylený úbor. Z výsledků vyplývá, že NK Ferti je plastickým hybridem s možností pěstování ve všech lokalitách vhodných pro pěstování slunečnice. Vykazuje střední olejnatost a střední až vyšší obsah kyseliny olejové.
Hybrid LG 5450 dosáhl podle Ing. Šilhy dobrých výsledků v jihomoravské lokalitě. Jak upozornil Ing. Jaroslav Matyk ze společnosti Limagrain, tento materiál byl loni prezentován jako středně raný, zatímco letos je zařazen do raného sortimentu.
Raný hybrid Pacific RMO vykazoval stabilní výsledky ve všech lokalitách s nadprůměrnou olejnatostí i vysokým obsahem kyseliny olejové.
Jako nejranější hybrid utrpěl MAS 92.OL od společnosti Maisadour před sklizní na pokusných lokalitách ztráty. „Překvapil však při hodnocení olejnatosti a obsahu kyseliny olejové, protože dosáhl nejlepších výsledků,“ informoval Ing. Šilha.

Klíčové informace:
● První škodlivý výskyt lesknáčka byl zaznamenán ve Všestarech u Hradce Králové.
● Na čtvrtém polním dni kukuřice mohli pěstitelé porovnávat jednotlivé hybridy kukuřice i slunečnice a pícní směsi, k vidění byly také odrůdy vojtěšky seté.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down