30.03.2024 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poučný seminář o pěstování slunečnice

Světová plocha slunečnice dosahuje téměř třiceti milionů hektarů. Celosvětová produkce slunečnicových nažek pro pěstitelskou sezónu 2023/2024 se odhaduje téměř na 57 milionů tun, což představuje meziroční nárůst téměř o dva miliony tun. Nejvíce se slunečnice pěstuje v Rusku, kde se její výměra v posledních třech letech blíží k deseti milionům hektarů. V zemích Evropské unie se plocha této olejniny pohybuje kolem pěti milionů hektarů. K významnému meziročnímu nárůstu výměry slunečnice došlo na Ukrajině, kde v roce 2023 slunečnici sklidili z plochy 5,8 milionů hektarů.

Hektarové výnosy slunečnice se v ČR v roce 2023 pohybovaly na nižší úrovni než v předešlé sezóně, nejvíce v rozmezí mezi 2,2 a 3 t/ha. Ve špičkových zemědělských podnicích se podařilo sklidit i více než tři a půl tuny na hektar. Výnosovou úroveň negativně ovlivnily především dlouhotrvající nedostatek vláhy a vysoké denní teploty v průběhu června a července. Nedostatek vláhy způsobil to, že rostliny narostly do nižší výšky a měly menší úbory a méně nažek. Olejnatost se nejčastěji pohybovala na úrovni 42 až 45 procent. V roce 2023 moravští pěstitelé slunečnicí oseli 13,9 tisíc hektarů, zatímco čeští pouze 5,9 tisíc hektarů. V porovnání krajů se tradičně nejvíce slunečnice pěstuje v Jihomoravském, kde slunečnicová pole zaujímala 12,6 tisíc hektarů.

Odrůdy pro rozmanité využití

Pěstitelé mají k dispozici široký sortiment odrůd o různé ranosti a k rozmanitému využití. V posledních letech dochází k poklesu zájmu o konvenční slunečnicové hybridy. Z hlediska ranosti je zřejmý nárůst pěstování raných hybridů, které převládají. V oblasti Moravy měly v roce 2023 největší zastoupení hybridy P63LE113, SY Bacardi CLP a P65LE122. V Čechách k nejrozšířenějším patřily ES Bella, P62LE122 a SY Bacardi CLP. Z celkové plochy slunečnice v ČR bylo přes 96 % určeno na produkci oleje. Zhruba jedno procento výměry tvořily hybridy se zvýšeným obsahem kyseliny olejové. Na krmení do směsí pro ptactvo se uplatnila slunečnice z necelých tří procent rozlohy.

Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Foto autorka

Celý článek najdete v časopisu Farmář č. 4/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down