Potřebujete pomoci se stéblolamem?

Porosty ozimů se zatím jen pomalu probouzejí, ale už teď je potřebná kontrola jejich stavu po zimě. Při časné jarní kontrole je důležité se zaměřit na jejich fyziologický, ale i zdravotní stav porostů. Z hlediska chorob nás v tomto období zajímá především zdravotní stav bází stébel a výskyt listových chorob a skvrnitostí. Především pro monitoring chorob pat stébel je toto období ideální. Analýza bude provedena včas a optimální doporučení pro ošetření na základě analýzy přijde z hlediska načasování v okamžiku, kdy bude pro ošetření nejlepší termín – období sloupkování.

Prognóza intenzity výskytu stéblolamu pšenice je možná již v podzimních měsících, jarní období je pak ideální pro potvrzení, případě určení intenzity výskytu stéblolamu, nebo komplexu chorob pat stébel. Pravděpodobnost napadení ozimých pšenic nebo ječmenů stéblolamem je ovlivněna řadou faktorů, které porost k výskytu stéblolamu disponují.

Jedná se zejména o vliv půdního typu, předplodiny, termín setí, oblasti s ohledem na klimatické podmínky a způsobu zpracování půdy. Faktory zvyšující riziko výskytu stéblolamu jsou uvedeny v tabulce 1. Vypočtené skóre rizika (součet bodů rizikových faktorů) nám udává pravděpodobnost projevů napadení stéblolamem (tabulka 2), se zvyšujícím se skóre se pravděpodobnost napadení zvyšuje (Burnett, 2004).

Tab. 1 – Skóre rizika stéblolamu před podzimním setím (Burnett, 2004)

Tab. 2 – Skóre rizika stéblolamu před podzimním setím (Burnett, 2004)

Jak na analýzy

Analýza chorob pat stébel se provádí na specializovaných pracovištích. Nedílnou součástí analýz je už vytipování rizikových pozemků a především odběr vzorků, který si zpravidla zajišťuje agronom sám.

Vzorky rostlin z porostu odebíráme v časném jaře po úhlopříčce pozemku z různých míst, celkem odebíráme 10–20 rostlin i s kořeny. Bezprostředně po odběru vzorků vzorky zabalíme do papírového sáčku, doplníme a přiložíme ke vzorku informace o vzorku (podnik, lokalita, datum setí, plodina, odrůda, předplodina) a předáme k analýze (obchodnímu zástupci nebo necháme odeslat expresní kurýrní službou na pracoviště doporučené obchodním zástupcem). V případě potřeby krátkodobého uložení vzorky umístíme na chladné temné místo (např. lednice).

Ve společnosti Syngenta nabízíme našim zákazníkům možnost provedení bezplatné analýzy na stéblolam, případně listové choroby. V případě zájmu kontaktujte své obchodní zástupce.

Máme pro vás spolehlivé řešení

Máte ve svém porostu rostliny s vysokým podílem zahnědlých bází nebo potvrzeným výskytem stéblolamu? Anebo vás současně trápí i listové choroby?

Ačkoliv jsou porosty po zimě, tedy teď v období na konci měsíce března, kdy článek připravuji, víceméně zdravé, je vysoce pravděpodobné, že po srážkách, které jsou očekávány v průběhu následujících dubnových dnů, se budou listové choroby v porostech šířit rychleji a výrazněji. Porosty jsou velmi oslabené, jednak deficitem srážek po dobu celého zimního období, ale také výraznými výkyvy teplot a velkým rozdíly mezi denními a nočními teplotami právě v průběhu března.

Pro velmi časnou a zároveň efektivní ochranu porostů ozimů (pšenice i ječmene) je určen právě fungicid Unix. Perfektně účinkuje proti pravému stéblolamu. Zajišťuje spolehlivý účinek proti oběma typům stéblolamu (R-typ=žitný i W-typ=pšeničný) a také účinek na všechny patotypy stéblolamu. Tato široká účinnost je pro praxi veliká výhoda, agronom nemusí zjišťovat, který z patotypů na jeho pozemku převládá.

Aplikujte Unix – přece jen i první fungicid tvoří výnos

Preventivní aplikace fungicidu Unix zajišťuje také výbornou účinnost proti listovým chorobám: padlí travnímu, braničnatce pšeničné a hnědé a rynchosporiové skvrnitosti ječmene (graf).  

Unix je registrován pro aplikaci v pšenici ozimé od počátku sloupkování do BBCH 32, u ječmene ozimého od počátku sloupkování do BBCH 51. Jeho použití je ale ideální v časném jaře, právě díky jeho jedinečné vlastnosti – účinku při relativně nízkých teplotách.

Graf - Účinnost fungicidního ošetření na stéblolam a braničnatku pšeničnou, vliv na výnos

Pozn.: Velká Bystřice, pšenice ozimá Federer, pokus 2021, aplikace v BBCH 30/31

Unix, přesněji účinná látka cyprodinil v něm obsažená, efektivně působí na potlačení chorob už při teplotách od 5 °C, na rozdíl od azolových účinných látek, u kterých je nutná teplota potřebná pro jejich dobrou efektivitu od 8–10 °C, obdobně jako u účinné látky prochloraz, která pro spolehlivou účinnost vyžaduje teploty od 8 °C.

Unix při použití sólo je vynikajícím řešením pro porosty, kde počítáme s dalším fungicidním vstupem pro ochranu praporcového listu.

Unix je však také vysoce kompatibilní s azolovými fungicidy, kde se v účinnosti na choroby i době účinku projeví synergický efekt použitých azolů, tank mix kombinace také zajišťuje kurativní účinek na choroby. Samozřejmostí je možnost aplikace fungicidu Unix v tank-mix kombinaci s regulátory Moddus a Moddus Flexi. Při přípravě aplikační kapaliny je pouze potřeba dodržet standartní postup – tedy nejprve do aplikačního zařízení vložit Unix a po jeho úplném rozpuštění přidat další komponent tank-mixu.*

Václava Spáčilová
Syngenta Czech

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down