01.04.2019 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Portfolio špičkových hybridů slunečnice

Stalo se již pravidlem, že každým rokem přichází společnost Agrofinal, která již více než 20 let úspěšně zastupuje na českém trhu francouzskou osivářskou společnost Euralis, s novinkami slunečnice, jež významně obohacují hybridní nabídku v České republice. Slunečnice je stále jedna z mála jarních plodin, která má velmi dobrou ekonomiku pěstování, i když její současné výkupní ceny jsou na nižší úrovni oproti předchozím letům.

I když loňský, velmi teplý a suchý průběh vegetačního období jařinám moc nepřál, i tak si slunečnice nevedla špatně, dozrávala většinou bez desikace. Sklizňové vlhkosti byly tak nízké, že slunečnice byla sklizena během září a většinou ji nebylo třeba dosušovat. To by mohl být také jeden z důvodů, proč i nadále pěstovat tuto plodinu. Ke stabilitě a dalšímu rozvoji pěstování významně přispívá i společnost Agrofinal, pro níž je prvotřídní kvalita velmi raných a raných hybridů rozhodujícím faktorem, který zajišťuje této značce dlouhodobě více než třetinové zastoupení u českých a moravských zemědělců.

ES Biba – nejpěstovanější hybrid

I když je ES Biba doprovázen na trhu výrazně novějšími klasickými hybridy ES Regata, ES Savana, ES Rosalia, byl podle SPZO v posledních šesti letech nejpěstovanějším hybridem v ČR. Vyniká souhrnem výborných hospodářských vlastností, díky kterým patří každý rok k absolutní pěstitelské a výnosové špičce. Vedle vysokého a ročníkově stabilního výnosu je to výrazná ranost, vysoká olejnatost, nízký vzrůst, výborný zdravotní stav a odolnost vůči suchu. Zvláště v odolnosti proti všem houbovým chorobám patří k absolutní špičce našeho trhu.

Výsledky z běžných ploch v ČR ukazují, že tento hybrid plošně nepřekonávají ani nejnovější hybridy. Všestranný a mnoha rozdílnými roky prověřený hybrid ES Biba by tedy rozhodně neměl chybět u žádného významného pěstitele slunečnice. Navíc i po více než deseti letech pěstování v ČR se ES Biba znovu umístila v pokusech SPZO 2018 na stupních vítězů, kdy s výnosem 3,35 t/ha (105,7 %) skončila druhá.

ES Janis CLP – hybrid Clearfield Plus

Na jaře roku 2017 byl na trh uveden raný hybrid ES Janis CLP. Je vhodný pro použití v nové herbicidní technologii Clearfield Plus, a měl by být pokračovatelem velmi úspěšného hybridu ES Novamis CL (technologie Clearfield), který je se svou významnou plochou (čtvrtý nejprodávanější hybrid roku 2018) rozhodující součástí trhu s hybridy pěstovanými technologií Clearfield.

Hybrid ES Janis CLP, který vedle vysokých výnosů vyniká i raností, jež u konkurenčních hybridů technologie Clearfield Plus nebývá úplně běžná. To by mělo pomoci rozšířit tento nový systém i do chladnějších oblastí pěstování. Je to nižší až středně vysoký typ s velmi dobrou odolností proti chorobám a poléhání a výborně odolává suchu.

Hybrid je nově zaregistrován v Bulharsku a Rumunsku. První výsledky z praxe všechny předpoklady potvrdily a hybrid, který byl v prvním roce pěstován na více než 1300 hektarech, mnohdy s výnosy výrazně nad 3 t/ha, ukázal, že bude velmi výkonnou náhradou za předchozí hybridy pěstované technologií Clearfield. Nově bude v roce 2019 tento segment doplněn o hybrid ES Genesis CLP. Novinkou v nabídce bude též hybrid ES Arcadia SU (herbicidní technologie ExpressSun).

ES Savana – hybrid nové generace

Raný suchovzdorný hybrid ES Savana vyniká velmi vysokým výnosem, zvláště v suchých oblastech, zaručenou raností a výbornou olejnatostí. Díky tomu by měl být rychle zaveden do pěstitelské praxe v ČR. Registrován byl již ve Španělsku a Bulharsku, suchem velmi postižených zemích, odkud pocházejí vynikající reference k tomuto hybridu.

Jde o středně vysoký, klasický typ, velmi odolný vůči poléhání, s výborným zdravotním stavem, který je odolný k suchu a vhodný pro pěstování ve všech podmínkách ČR, tedy i okrajových. První výsledky pokusů v ČR ukazují na výrazný výnosový potenciál. Za zmínku stojí i vysoká homogenita porostu a polovzpřímený úbor v období plné zralosti, ve kterém se nedrží srážková voda a nažky tak dosahují nízké sklizňové vlhkosti.

V roce 2018 pěstitelé byli v tomto velmi suchém a horkém ročníku s výsledky tohoto hybridu, zvláště v Čechách, velmi spokojeni. Vynikající výsledky hybrid ES Savana potvrdil i v pokusech Kralovické zemědělské a. s. na severu Plzeňska, kde dosáhl rekordního výnosu 4,42 t/ha a v konkurenci deseti hybridů jasně zvítězil. Podobně úspěšný byl i na pozemcích Agrony Rpety na Hořovicku, kde se umístil na druhém místě s čistým výnosem 2,81 t/ha. Velmi ceněnou vlastností tohoto hybridu je jeho ranost, umožňující sklizeň bez desikace.

ES Rosalia – nejnovější produkt šlechtění

V roce 2019 uvádíme na trh jeden z nejsilnějších šlechtitelských produktů posledních let s názvem ES Rosalia. Jde o raný až středně raný hybrid s výborným zdravotním stavem a vynikající suchovzdorností, registrovaný ve Francii a Rumunsku. Bude vhodný k pěstování v intenzivnějších teplejších podmínkách Čech (Polabí, Poohří) a ideálně se hodí pro pěstitelskou oblast jižní Moravy. V roce 2018 se v prvním roce testování dokázal umístit na třetím místě pokusů SPZO s výnosem 3,34 t/ha (105,4 %). Svoji výkonnost potvrdil i v pokusech Agro Loučen na Nymbursku s výsledkem 3,7 t/ha a díky jednomu z nejteplejších ročníků také v okrajové oblasti na Hořovicku, kde v pokusech Agrony Rpety obsadil třetí místo s výnosem 2,78 t/ha.

High oleic hybridy slunečnice

Plocha těchto speciálních hybridů slunečnice u nás není nijak významná, ale vzhledem k poptávce po tomto typu slunečnice u nás i v Evropě se dá v tomto roce očekávat její nárůst. Tyto hybridy vyžadují izolační vzdálenost asi 100 m od standardních hybridů a po sklizni je nutno striktně dodržet oddělené skladování od klasických typů. Tomu odpovídá i příplatek, který je při výkupu HO hybridů nabízen.

Agrofinal nabízí pěstitelům tři rané hybridy: raný ES Ethic HO, pro pěstitele technologie Clearfield raný ES Unic CL HO a středně raný ES Tektonic CL HO.

Proužkovaný hybrid pro krmné účely

Charakteristickým znakem hybridu ES Royal je nižší obsah oleje (do 40 %) a vyšší obsah bílkovin (až 38 %) oproti standardnímu typu slunečnice. Typickým znakem je též proužkovaná černobílá nažka vejčitého tvaru. Hybrid je vhodný do směsí pro ptactvo nebo pro přímý konzum. Oproti ostatním hybridům tohoto segmentu by měl být přínosem hlavně v lepší odolnosti proti houbovým chorobám a jeho výnos by měl být vyšší a stabilnější než u stávajících hybridů na trhu, což potvrdily např. i dřívější výsledky pokusů SPZO.

Širokospektrální nabídka

Z uvedených informací vyplývá, že společnost Agrofinal, která byla v posledních letech lídrem na našem trhu, jako jediná nabízí kompletní portfolio hybridů napříč všemi poptávanými segmenty – od klasických hybridů přes hybridy Clearfield, Clear-field Plus, ExpressSun, HO Clearfield, HO hybridy až po krmné hybridy. Naší specialitou jsou i hybridy slunečnice vhodné pro pěstování ve směsné siláži s kukuřicí, které zajišťují vyšší výtěžnost metanu pro použití v bioplynových stanicích. Jak je vidět, z naší hybridní nabídky si vyberou opravdu všichni pěstitelé slunečnice.*

Milan Spurný

Agrofinal spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down