04.02.2024 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Populace hrabošů v lednu poklesla, ale stále je výrazně nad prahem škodlivosti

Populace hrabošů se v lednu proti prosinci snížila na listopadovou úroveň, ale průměrných 823 východů z nor na hektar stále představuje 3,1násobek prahu škodlivosti. Uvedla to v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková.

Nejhorší je stav na Moravě, v Pardubickém kraji a výrazně se situace zhoršila v Královéhradeckém kraji.

Výskyt v ČR

Nad prahem škodlivosti jsou populace hrabošů ve všech krajích s výjimkou Karlovarského. Nejhorší je situace v Jihomoravském, Olomouckém, Pardubickém a Zlínském kraji, kde je počet využívaných východů z nor mezi 983 a 2241. V Královéhradeckém kraji, kde se situace zhoršila, bylo v lednu průměrně 1017 východů z nor. Lokálně hodnoty přesahují 3000 východů z nor nejen v porostech krmných plodin, ale i obilnin a řepky olejky. Jde především o oblasti na Kroměřížsku, Prostějovsku a Olomoucku. V katastru Přemyslovic na Prostějovsku dokonce bylo 9000 východů z nor ve vojtěšce. Situace se lokálně může velmi lišit, někde nemusí být populace hrabošů vůbec zřetelná.

Aplikace rodenticidů

V některých případech mohou zemědělci stále využívat výjimku pro aplikaci vyšší než běžné dávky jedu na hraboše, mohou jej však aplikovat pouze do nor. Platnost Nařízení ÚKZÚZ umožňující aplikace rodenticidů do nor ve zvýšené dávce do 10 kg na hektar vypršela v případě STUTOX II dne 20. ledna, u aplikace Ratron GW trvá do 27. února 2024. Zemědělci mohou též využívat běžnou aplikaci rodenticidů do nor v dávce 2 kg na hektar.  Aplikace přípravku musí být nahlášena ÚKZÚZ nejpozději tři dny před jejím zahájením. ÚKZÚZ provádí kontroly dodržování podmínek aplikace stanovených v nařízení.   

Aktuální vývoj populací hraboše polního můžete sledovat na Rostlinolékařském portálu, měsíční souhrny z monitoringu tohoto škůdce jsou pravidelně zveřejňovány na webu ÚKZÚZ. *   

Zdroj: ČTK, ÚKZÚZ  

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down