Včera skončily v německém Bernburgu třídenní polní dny DLG. Akce je tradičně velice rozsáhlá, zahrnuje prezentaci odrůd, zemědělské chemie, strojů, ale také odborné přednášky.
Letošní akce proběhla podle pořadatelů na celkem 71 ha. Z toho 20 ha zabrala pokusná políčka, 4 ha volná plocha a tráva, 32 ha prostor pro předvádění strojů a 15 ha parkoviště. Na akci se prezentovalo celkem 410 vystavovatelů, z toho 351 z Německa. Přítomno bylo také šest vystavovatelů z České republiky, která tak byla druhým nejvíce zastoupeným zahraničním vystavovatelem, prvním bylo Dánsko (7) a třetím Polsko (5).
Semináře na polních dnech byly věnovány celému spektru témat, například také budoucnosti pěstování cukrovky za nových podmínek. Z přednášek vyplynulo, že i němečtí pěstitelé budou mít problémy kvůli zákazu moření neonikotinoidy a obávají se poklesu výnosů v důsledku infekce plodiny virózami, které přenášejí mšice. Pravděpodobně tedy budou muset intenzivně ošetřovat na list. Vrásky jim také přináší nejistá budoucnost herbicidních účinných látek dezmediphan a fenmediphan. Závažným problémem je pokles ceny cukrovky, která se přiblížila k nákladové ceně.
Na polních dnech tradičně probíhá porovnání pěstitelských technologií ozimé pšenice. Letošní rok poznamenalo sucho, které asi zamíchá původně předpokládaným pořadím. Jasné to bude ale až po vyhodnocení výnosů. Pro návštěvníky byly připraveny i další zajímavosti, například rozsáhlá půdní sonda, kde se podařilo najít krotovinu. Tedy staré chodby hlodavců, které postupně zasypala půda z horních vrstev. Podle podaného výkladu žila tato zvířata v Německu před mnoha tisíci lety, za kontinentálního klimatu, které bylo charakterizované větším suchem, teplem, ale také mrazy. Jak se s postupem času stávalo podnebí humidnějším, hlodavci vymizeli.
Část expozic byla věnována mechanické likvidaci plevelů, zvláště v cukrové řepě. Představil se tam například autonomní robot Dino francouzské společnosti Naio Technologies. Stroj by měl zvládnout odplevelit 3-5 ha za den, podle dostupných informací je ale pro polní využití zatím spíše v testovací fázi.*