V poslední době jsou v Evropě intenzivně ověřovány systémy diferencovaného zpracování půdy a hnojení.
Jejich principem je především optimalizace podmínek pro cílený rozvoj kořenového systému či omezení negativního vlivu zhutněných vrstev půdy na jeho pronikání do půdy za současné eliminace rizika vodního stresu a infiltračních vlastností půdy. V současné době se rozvoj technologií diferencovaného zpracování půdy významnou měrou podílí na snižování nákladů a energie spolu s ekologickými požadavky. Píšou o tom v článku „Diferencované zpracování půdy ke kukuřici a změny vlastností půdy“ v Úrodě 1/2017 autoři z Mendelovy univerzity pod vedením Ing. Lubomíra Neuderta, Ph.D.
Pro ověření vyvíjených pracovních nástrojů a prototypů strojů pro diferencované zpracování půdy založili v kukuřičné výrobní oblasti, v klimatickém regionu velmi teplém, suchém poloprovozní pokus s různými variantami zpracování půdy.
V podzimním agrotechnickém termínu zpracování půdy jich bylo připraveno pět. Konkrétně se jednalo o orbu, hloubkový kypřič Digger, no-till (kontrolní varianta bez zpracování půdy), dlátový kypřič Turbulent a strip-till (pásové zpracování půdy). Na jaře byl pokus oset kukuřicí setou pomocí přesného secího stroje.
V závěru článku autoři konstatují, že výsledky ukázaly pozitivní vliv pásového zpracování půdy. Jde o kompromis mezi tradiční technologií s intenzivním kypřením a setím do nezpracované půdy. Kypřený pás pozitivně působí na fyzikální vlastnosti půdy a usnadňuje zakládání porostů kukuřice a její vývoj. Nezpracovaný pás podporuje efektivnější hospodaření s vodou a protierozní ochranu půdy.*
Snímek ukazuje půdu zpracovanou technologií strip-till (FotoLubomír Neudert).