04.04.2022 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pojistěte si vysoký výnos řepky

Ozimá řepka je velmi náročnou plodinou na vstupy, a tak je dosažení vysokého výnosu opravdovou řeholí. Společnost Syngenta přináší v letošním roce na český trh nový fungicid Treso.

Treso bude pro pěstitele řepky ozimé možností, jak si cestu k vysokému výnosu usnadnit.         

Kvetoucí řepku ochrání Treso

Treso je fungicid určený pro ochranu řepky ozimé v období květu. Cílovou chorobou je tu hlízenka obecná. Treso obsahuje 500 g/l účinné látky fludioxonil, která je pro řepku novinkou, a tak je účinnější než doposud používané standardy založené hlavně na strobilurinech a azolech. Treso tak vyniká vysokou účinností i za silného tlaku hlízenky obecné. Doporučené dávkování je 0,5 kg/ha stejně jako v okolních státech. Optimální termín pro aplikaci je BBCH 61–65.

Jak Treso bojuje v praxi?

Všichni si uvědomujeme, že nám hlízenka obecná může sebrat až 50 % výnosu. Ochrana proti této chorobě je tedy v řepce ozimé klíčová. Fotografie jsou z polské Poznaně, kde se vyskytl neskutečný tlak hlízenky obecné. Je vidět, že na neošetřené kontrole bylo napadení více než 95%. Porost byl chorobou zdecimovaný a prolehlý. Ale tam, kde byl aplikovaný fungicid Treso, byly rostliny řepky ozimé zdravé a napadení dosahovalo jen 7 %. To je výborná ukázka toho, jakou sílu Treso má.

Nízké riziko rezistence

Účinná látka fludioxonil má velice dobrý ekotoxikologický profil a je zde nízké riziko rezistence. Patří do skupiny phenylpyrrolů. Může se zdát, že je přípravek s jednou účinnou látkou riziko, ale v případě fludioxonilu se opravdu není čeho bát. Můžeme na to dokonce poskytnout studie přímo z vědeckých kruhů.

Dle těchto studií se za třicet let používání phenylpyrrolů nevyskytla na tuto látku žádná rezistence. Účinná látka fludioxonil likviduje spory a zabraňuje jejich pronikání do rostliny. Jak vidíte na obrázku, tak fludioxonil se velice dobře zabudovává do voskové vrstvy listu a část se ho dostává i do rosliny. Fludioxonil se používá v sadech a při moření už řadu let. V sadech je tato účinná látka registrována na celé spektrum skládkových chorob. Fludioxonil tedy účinkuje dle našich zkušeností i na celou řadu dalších chorob, jako jsou např. Alternarie, Botrytis a Phoma.

Způsob účinku účinné látky fludioxonil

Treso bez omezení

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak registrace fungicidu Treso bez omezení, což přináší pěstitelům velkou úlevu. Treso nemá omezení ani v ochranných pásmech vod ani na svazích. Jeho evidence je tedy velmi snadná, což pěstitelům ušetří spoustu času.

Jednoduše – pojistěte si vysoký výnos řepky ozimé s naším novým přípravkem Treso.*

Ing. Helena Bochová
Syngenta Czech

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down