Podzimní zahradnická přehlídka

Poslední ze zahradnických akcí pořádaných na olomouckém výstavišti je již za námi. Podzimní Hortikomplex přinesl již tradiční přehlídku ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků. Také návštěvnost podzimní etapy trhala rekordy, v průběhu čtyř dnů přišlo na olomoucké výstaviště přes dvacet sedm tisíc návštěvníků z České republiky, Slovenska či Polska.

Nejvíce pozornosti na sebe již tradičně strhával pavilon A s ústřední expozicí na téma Čtyři roční období, která vznikla pod záštitou Ovocnářské unie České republiky a Zelinářské Unie Čech a Moravy. Ti nejlepší domácí pěstitelé ovoce a zeleniny ji zaplnili svými výpěstky všemožných barev, tvarů a vůní. Novinkou byla přehlídka exotické asijské zeleniny, chryzantém či kysaného zelí všech výrobců z ČR. Velký úspěch slavily nově zavedené Dny moravských vín, v jejichž rámci proběhla i řízená ochutnávka a byly předneseny zajímavé přednášky. Zájem návštěvníků se soustředil i na poradenskou službu věnovanou poškození chorobami a škůdci na ovocných dřevinách.

Nápadité expozice
Na ploše více než 3,5 tisíce m2 se letos představilo bezmála 500 vystavovatelů. I v průběhu podzimní etapy byla udělena mnohá ocenění. V kategorii nejlepší expozice v oblasti ovocnářství zvítězila společnost Úsovsko, a. s., Klopina, divize sady Veleboř, mezi zelináři zvítězila společnost Moravoseed, s. r. o., Mikulov. Cena primátora Olomouce putovala společnosti Sempra Praha, a. s., za kolekci odrůd jablek a hrušek. Návštěvnicky přitažlivou expozici připravil i Český zahrádkářský svaz v pavilonu G – soustředěné krajové odrůdy, přehlídka výpěstků jednotlivých sdružení či nahlédnutí do problematiky jedovatých hub.
Pavilon E obsadil festival gastronomie a nápojů Olima 2008. Ten nabídl kuchařské a cukrářské soutěže, ochutnávky zdravých potravin, jídel a salátů ze zelí, zajímavosti slovenské, valašské i hanácké kuchyně. Již po páté proběhlo soutěžní klání o nejlepší ovocný destilát Flora košt. Je určeno drobným i velkým pěstitelům a paličům dobrých moků. Do boje o titul letošního šampióna přihlásili pěstitelé z Moravy a Čech 242 vzorků, což je v historii soutěže zatím absolutní rekord. Ani letos nechyběly kvalitní české potravinářské výrobky oceněné značkou Klasa, biopotraviny a další výrobky pro zdraví.

Dušičková floristická soutěž
Na galerii pavilonu A mohli návštěvníci obdivovat vytvořená aranžmá na téma Dušičková vazba, jejímž vyhlašovatelem je již tradičně Svaz květinářů a floristů ČR. Soutěžící měli za úkol vytvořit sesazovanou nádobu a dušičkový věnec z libovolného přírodního materiálu. Mezi juniory (do 21 let) zvítězila společná práce Radky Filipczykové a Karin Rapantové ze Střední školy odborné a speciální Klimkovice. Mezi seniory (více než 21 let) ohodnotila porota jako nejlepší práci Ondřeje Štěpánka z brněnského studia Kokeš Ammi.
Na jarní otevření bran olomouckého výstaviště se můžeme těšit ve dnech 23. až 26. dubna 2009.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *