Podzimní Flora Olomouc bylá úspěšná

Poslední letošní etapa tradiční zahradnické výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex se konala na začátku října a stejně jako obě předchozí etapy skončila úspěchem. Počasí akci přálo a do Olomouce se sjelo na sedmadvacet tisíc návštěvníků z celé České republiky. Tato významná propagační akce českých a moravských profesionálních pěstitelů ovoce a zeleniny letos proběhla již po čtrnácté.

Historie podzimní etapy Flory Olomouc se datuje již od roku 1990, kdy se brány výstaviště poprvé otevřely Podzimním zahradnickým trhům, které v současnosti právě Hortikomplex doprovázejí. Stejný termín již tradičně patří také festivalu gastronomie a nápojů Olima.

Přijela pouť
Slavnostní zahájení veletrhu mohlo tentokrát díky příznivému počasí proběhnout přímo před pavilonem A. Úvodní slova pronesli kromě předsedy Ovocnářské unie ČR Ing. Martina Ludvíka a předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Ing. Jaroslava Zemana, hejtman Olomouckého kraje Ing. Martin Tesařík, primátor města Olomouce Martin Novotný a také olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Nejvýraznější osobností se bezpochyby stal předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Miloslav Vlček, který také výstavu osobně zahájil.
Již v roce 1996, ještě v rámci Podzimních zahradnických trhů se v Olomouci poprvé představily oba klíčové odborné svazy – Zelinářská unie Čech a Moravy a Ovocnářská unie ČR (původně jako Moravskoslezská ovocnářská unie), které jsou důležitými garanty odborné části výstavy i v současnosti. Zajišťují pro ni totiž účast výrobních firem a profesionálů z České republiky a jejich rozsáhlé expozice seznamují návštěvníky s pěstitelskými novinkami a sortimentem ovoce a zeleniny určeným pro velkovýrobu.
Do prostor pavilonu A, kde jsou jejich výpěstky vystaveny, se tradičně upínala největší pozornost návštěvníků. Stejně jako je tomu u výstav květin, také podzimní Floru Olomouc charakterizuje pokaždé nové, zpravidla velmi atraktivní téma, které ústřední expozici ovoce a zeleniny propojuje s obdobím podzimu a doplňky přírodního a lidového charakteru. Pro letošní ročník zvolili organizátoři motto Přijela pouť, takže se návštěvníci mohli kochat veselými barvami, spoustou kolotočů a houpaček. Nechyběla ani střelnice, na níž byly kromě ovoce a zeleniny prezentovány také odrůdy chryzantém.

Nejlepší výpěstky i destiláty
Stálou součástí doprovodného programu každé z etap výstavy Flora Olomouc je řada soutěží. Ani na podzim nechybělo floristické klání pořádané Svazem květinářů a floristů ČR, vyhlašovaly se nejlepší výstavní expozice k tématu Přijela pouť a obě odborné unie vybraly i nejlepší výpěstky a kolekce výpěstků od tuzemských profesionálních pěstitelů.
V rámci festivalu gastronomie a nápojů Olima proběhl šestý ročník soutěžní přehlídky ovocných destilátů s názvem Flora košt 2009, kdy do boje o titul letošního šampióna pěstitelé přihlásili celkem 276 vzorků. Rekordní počet hodnocených destilátů byl rozdělen do devíti kategorií podle druhu ovoce, přičemž zajímavým obohacením se stala především kategorie ostatní, do níž byly přihlášeny například destiláty z jahod, nektarinek, černého rybízu a mandarinek. Odborná porota udělila ocenění za nejlepší kolekci přihlášených vzorků Josefu Lupačovi z Hodonína.
Hortikomplex je ale především výstavou ovoce a zeleniny a jak již bylo řečeno, řada ocenění byla rozdána právě jejich pěstitelům. Ovocnářská unie ČR vyhlásila celkem čtyři soutěže: první místo za nejlepší expozici v oboru ovocnářství získalo Úsovsko, a. s., Klopina, Divize ovocnářství Veleboř, vůbec nejlepší kolekcí odrůd v oboru ovocnářství se na olomouckém výstavišti mohlo pochlubit Zemědělské družstvo Senice na Hané a nejlepší školkařskou kolekcí pak Václav Koběluš – Ovocná školka Bruzovice. Čtvrtá soutěž o nejlepší odrůdu a výpěstek proběhla ve dvou kategoriích – nejlepším ovocem se stalo jablko odrůdy Gala od pěstitelské firmy Pomona Těšetice, a. s., a školkařským výpěstkem jabloň Topaz (Agrogen, spol. s r. o.). Zelinářská unie Čech a Moravy volila nelepší expozici v oboru zelinářství, kde zvítězilo Litozel – odbytové družstvo z Bohušovic nad Ohří, a z jednotlivých skupin zelenin také nejlepší výpěstek. Tam bylo vítězů více a objevily se mezi nimi například pěstitelské firmy jako je Jižní Morava, a. s., Hanka Mochov, s. r. o., Svačina V + M, Ovčáry, Ing. Jan Procházka, Semice a Otakar Trojáček, Tetčiněves.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *