22.09.2023 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plošné škodlivé výskyty dřepčíků v řepce

Vysoké teploty v průběhu září podpořily škodlivé výskyty hmyzích škůdců ve vzcházejících porostech ozimé řepky. Růstová fáze se podle data výsevu pohybuje od BBCH 11 do BBCH 16. Škodlivé výskyty dřepčíků rodu Phyllotreta, stejně jako dřepčíka olejkového se objevují plošně, a proto je nutno přistoupit k opakovanému insekticidnímu ošetření. Ve slabých porostech se objevují i první kolonie mšice broskvoňové a larvy zápředníčka polního. Původci chorob se projevují v pozdě setých a stresovaných porostech. Silné až extrémní výskyty hraboše polního jsou detekovány především ve výdrolech řepky, v nových osevech se prozatím vyskytují na nízké úrovni. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Choroby zatím se slabým výskytem

Porosty řepek jsou podle portálu v závislosti na termínu setí a technologii zpracování půdy v dobré kondici. V porostech západních Čech se objevují od poloviny září slabé symptomy napadení fomovým černáním stonků řepky, izolovaně v dalších částech ČR je možno pozorovat infekci plísní brukvovitých. Padlí brukvovitých se v nových osevech prozatím neprojevuje.

Škodlivé výskyty hmyzích škůdců

Z hmyzích škůdců jsou to dřepčíci rodu Phyllotreta a především dřepčík olejkový, jehož silné nálety byly zaznamenány na řadě lokalit koncem 38. týdne. Ošetření je třeba opakovat a připravit se na další vlny náletu, které podporuje teplý průběh podzimu. Populace zápředníčka polního a pilatky řepkové jsou na slabé či nulové úrovni. Na polovině pozorovacích bodů jsou potvrzovány výskyty mšic (nejčastěji broskvoňové) většinou pod prahem škodlivosti. Silnější výskyty jsou zpravidla spojeny s porosty ve stresu (utužení, sucho a pozdní termín výsevu), uvádí dále Rostlinolékařský portál.

Výskyty hraboše

Extrémní výskyty populací hraboše se podle aktuality RL portálu objevují především na jihu Moravy a v jižním cípu Vysočiny. Přemnožené populace se objevují ve výdrolech obilnin nebo řepky, ale postupně dochází ke stěhování populací do nových osevů. V Čechách se pak silné počty drží na Lounsku, Litoměřicku a Nymbursku.

Situaci v jednotlivých okresech nebo v celé ČR lze sledovat v ⁠Mapách výskytu ŠO.

Úvodní fotografie: Řepka olejka, BBCH 30 – počátek prodlužovacího růstu Foto M. Sojneková, ÚKZÚZ

Mapa aktuálního výskytu škodlivých organismů v řepce olejce ke dni 21. 9. 2023 Zdroj RL portál

*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down