27.11.2024 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plodina budoucnosti roste v Ivanovicích

V Ivanovicích na Hané proběhla odborná akce zaměřená na pěstování a využití čiroku. Organizátorem byla společnost SEED SERVICE, s. r. o., ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i., a pokusnou stanicí v Ivanovicích na Hané. Zároveň za přítomnosti celé řady významných kmotrů byla pokřtěna nová odrůda čiroku Rufuss.

Čirok nabývá na významu

Společnost SEED SERVICE se čirokem zabývá již mnoho let. Jak připomněl Ing. Milan Děd, jednatel této společnosti, čirok je v současné době jednou z nejpěstovanějších plodin na světě a také v České republice nabývá na významu vzhledem k měnícímu se klimatu. Čiroky i béry jsou podle něj adaptabilní, označil je za plodiny budoucnosti. V rámci odborné akce ocenil dlouhodobou a plodnou spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i. (VÚRV), s nímž před několika lety podepsali také memorandum o spolupráci. Poděkoval zejména Ing. Jiřímu Hermuthovi z VÚRV a jeho týmu, který vyšlechtil celou řadu odrůd včetně čiroku. „Odrůdy čiroku mají ve světě dlouhou tradici šlechtění a je neuvěřitelné, že i Česká republika má mezi nimi své zastoupení. Uplatnění nalézá české šlechtění nejen v tuzemsku, ale odrůdy se daří vyvážet i do zahraničí, což je opravdu unikát,“ zdůraznil Ing. Děd s tím, že Ing. Hermuth je šlechtitel s obrovskou vizí do budoucna. Ing. Hermuth za posledních deset let vyšlechtil (mimo jiné) dvě odrůdy čiroku (Ruzrok a Rufuss) a dvě béru (Ruberit a Rucereus). Cílem šlechtění Ing. Hermutha je multifunkčnost materiálů.

Úvodního slova se ujal také ředitel ruzyňského výzkumného ústavu RNDr. Mikuláš Madaras, Ph.D., který prozradil, že Ivanovice patří k největším pobočkám VÚRV. Celkem tento výzkumný ústav disponuje devíti dislokovanými pracovišti. Mezi výsledky výzkumu je od počátku fungování ústavu šlechtění odrůd velmi silně zastoupeno.

Celá řada přednášejících se na čirok podívala z různých úhlů pohledu. Probíralo se odrůdové spektrum, využití čiroku, které je velmi bohaté – novou oblastí je jeho schopnost působit jako „repelent“ proti hrabošům. Tato vlastnost je již potvrzena z provozních zemědělských ploch, o pokusech hovořil hlavní agronom Zemědělského družstva Dolní Újezd Ing. Josef Čejka. Nechyběly ani přednášky ke krmnému využití čiroku a béru. Důležitou kapitolou je i využití čiroku jako strniskové meziplodiny s fytosanitárním efektem a mnohé další.

Závěr patřil křtu

V závěru odborné akce proběhl křest nové odrůdy čiroku Rufuss, kterou vyšlechtil Ing. Hermuth. V mléčné zralosti lze tuto odrůdu využít na siláž s vysokou energetickou hodnotou a výnosy na úrovni 30 až 50 tun silážní hmoty/ha. Využití nalézá i na zrno (4 až 7 t/ha) s velmi dobrou kvalitou pro potravinářské i krmivářské účely – je bílé, bezpluché, neobsahuje taniny. Křtu této odrůdy se ujala celá řada hostů, kteří popřáli nové odrůdě úspěšnou budoucnost.

Více informací se dočtete v časopise Úroda (12/2024).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down