17.08.2016 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plochy hybridní pšenice stále rostou

Nevyzpytatelné projevy počasí nutí pěstitele, aby přizpůsobili technologii pěstování z hlediska vyšších nároků na pěstované plodiny, jejich zdravotního stavu i výnosového potenciálu a od osivářských firem žádají odrůdy, které by byly odolné vůči stresu. To je také důvodem, proč v posledních letech dramaticky roste podíl hybridních odrůd ozimé pšenice na našich polích. Letos byla registrována první hybridní odrůda ozimé pšenice Hyfi i v České republice.

Na pozemcích ZOD Dejas Dzbel proběhl již druhý ročník Polního dne hybridní pšenice společnosti SAATEN-UNION CZ s. r. o. Pěstitelé si mohli z pestré nabídky portfolia hybridů vybrat ten nejvhodnější do jejich podmínek pěstování. Hybridní pšenice se v České republice prodává na základě EU katalogu, letos byla jako první u nás registrována odrůda Hyfi. Jde o vzrůstnější hybridní pšenice s vynikajícím zdravotním stavem, dobrou mrazuvzdorností a špičkovou stres-tolerancí. Další představený Hywin dobře reaguje na regulátor růstu na jaře i na podzim a druhé produkční přihnojení. Nejprodávanějším hybridem ozimé pšenice v Evropě je podle Ing. Novotného polopozdní Hybery s vynikajícím zdravotním stavem. Plastická novinka Hyguardo je vhodná zejména pro pěstitele, kteří chtějí pěstovat hybridní pšenici opravdu extenzivně. Druhým nejpěstovanějším hybridem ozimé pšenice v České republice s kvalitou B/C je Hyland.

Alfou a omegou je kvalitní založení porostů

„Je řada fám, které se o hybridní pšenici šíří. Například, že se musí dělat velmi intenzivně, že je potřeba aplikovat více fungicidů, regulátorů a hnojiv. Nejde o hybridní ječmen, ale o hybridní pšenici, kterou lze pěstovat stejnou technologií, jakou využíváte při pěstování konvenčních odrůd. Pár drobných rozdílů samozřejmě je, ale ne co se týká finančních nákladů na vstupy,“ konstatoval Ing. Novotný. Alfou a omegou agrotechniky je podle něj dobré založení porostů do hloubky maximálně 2–3 cm, osivo se nesmí utopit. „Hybridní pšenice má podobný způsob odnožování jako hybridní žito, nenaleznete hlavní klas. „Odnožovací schopnost hybridní pšenice je vysoká. Pokud má k tomu patřičné podmínky, je schopna jedna rostlina vytvořit i přes dvanáct plnohodnotných plodných odnoží,“ vysvětlil s tím, že každá technologie ozimé pšenice by měla obsahovat podzimní insekticidní ošetření nejlépe ve fázi třetího až čtvrtého listu. Dále doporučil regulátor růstu i u hybridní pšenice ve fázi třetího až čtvrtého listu a přidat i mangan, který rozkládá auxiny a podpoří tvorbu kořenového systému. Zásadní rozdíl je v tom, že u běžné pšenice odnožují dvě třetiny klasů na podzim a třetina na jaře, u hybridní pšenice je to obráceně, což lze upravit regulátorem růstu,“ zdůraznil.*

Více informací naleznte v týdeníku Zemědělec č. 33.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down