Orientovat se v současné nabídce odrůd plodin není jednoduché. Mnoho z nich má navíc podobné vlastnosti, a proto zemědělská veřejnost ocenila možnost navštívit v polovině června tradiční zemědělskou výstavu Naše pole v Nabočanech u Chrudimi. Na 512 parcelkách majitelé, respektive zástupci odrůd, představili návštěvníkům ozimé i jarní obilniny, řepku, kukuřici, luskoviny, brambory, ale také len, tolici dětelovou a mnoho dalších. Neméně významnou roli zaujaly chemické firmy, které prezentovaly parcelky s různými variantami ochrany a výživy plodin, a zemědělská technika.
Již před devatenácti lety se ve vedení chrudimského státního semenářského statku, který byl součástí tehdejší výrobně-hospodářské jednotky Oseva, zrodila myšlenka prezentovat odrůdy formou polních dnů v úrodné oblasti kolem Chrudimi. Jak uvedl v bývalý zaměstnanec Osevy Ing. Zdeněk Šonský, novými odrůdami se tehdy osévaly půl hektarové parcely. Ty dávaly objektivní představu o tom, jak se odrůdy v daných podmínkách chovají. Samotným prohlídkám pokusů předcházely odborné přednášky a následovalo nezávislé hodnocení porostů na poli. U realizace těchto polních dnů stál Ing. Stanislav Kunc, poslední ředitel Osevy Agri.
V roce 2001 navázala na dlouholetou tradici polních dnů v Chrudimi zemědělská výstava Naše pole. Letos proběhl ve dnech 17. a 18. 6. na pozemcích Oseva Agri Chrudim, a. s., již osmý ročník. Zúčastnilo se ho přes 2200 lidí.
Pěkné počasí
Počasí se vydařilo, sluníčko svítilo a za doprovodu hudby linoucí se z reproduktorů mohli návštěvníci shlédnout na parcelkách o rozměrech 12 m x 2,5 m 218 odrůd ozimých a jarních obilnin, 44 odrůd luskovin, pět odrůd brambor a shodný počet cukrovky a krmné řepy, dále 58 odrůd ozimé a jarní řepky, šest hořčice, sedm slunečnice a 14 vojtěšky a jetele. Zasety byly také plodiny, jako krmná kapusta, vikev, vičenec, světlice barvířská, krmný sléz a další.
Na 32 parcelkách prezentovaly chemické firmy varianty ochrany plodin a na dalších 14 probíhal samostatný pokus s různými variantami výživy a ochrany na ozimé pšenici, jarním ječmeni, ozimé řepce, bramborách a cukrovce. Odrůdové pokusy doplňovala přehlídka zemědělské techniky.
Jak uvedl Ing. Michal Štěnička, zemědělská výstava Naše pole je v několika ohledech zcela unikátní, především rozsahem celé akce, množstvím odrůd, ale také zázemím pro vystavovatele – ke každému stánku je zavedena elektřina. Návštěvníci si mohou zvolit vlastní systém prohlídky parcelek, ke kterým jim vystavovatelé podávají výklad. Uspořádání jednotlivých políček je řešeno logicky, protože odrůdy plodin dané společnosti jsou soustředěny kolem jejího stánku.
Převážně české
Podle obchodního ředitele akciové společnosti Selgen Ing. Jana Krouského by se nosnou odrůdou sortimentu v letošním roce měla stát ozimá pšenice Bohemia, kterou doplní letošní novinka poloraná ozimá pšenice Sultan s pekařskou kvalitou A a krmná odrůda Sakura. Sultan má ve svém původu odrůdu Ebi, po které zdědil stabilní potravinářskou jakost, vysoký výnos a velmi dobrý zdravotní stav. Tato odrůda není citlivá na termín setí a předpokládá se také možnost setí po obilnině. Vyznačuje se velmi dobrou odolností proti padlí travnímu, vysokou odolností vůči septoriozám a vhodností do všech výrobních oblastí.
Jako vhodné doplnění sortimentu krmných pšenic se podle obchodního ředitele jeví odrůda Sakura. Jejími největšími přednostmi jsou kratší stéblo s dobrou odolností vůči poléhání, poloraný charakter a dobrá zimovzdornost.
Za zmínku stojí i loňská novinka Raduza, která by neměla být opomíjena zejména pro stabilní pekařskou jakost A, dobrou odolnost vůči klasovým chorobám a vysokou odnožovací schopnost.
Do portfolia ozimého ječmene přibyla v minulém roce polopozdní dvouřadá odrůda Campanile, kterou Selgen na českém trhu zastupuje. „Odrůda Campanile je momentálně nejvýnosnější odrůdou sortimentu dvouřadých ječmenů v ČR, přičemž již zaznamenala značné rozšíření na množitelských plochách“ připomněl Ing. Krouský.
„Nadějné materiály máme také ve státních odrůdových zkouškách (SOZ). Ve třetím roce SOZ se nachází výnosná poloraná odrůda ozimé pšenice SG-S 1337-04 (Seladon) s potravinářskou jakostí B. Pokud potvrdí svůj výkon také v letošním roce, měla by být povolena,“ soudí Ing. Krouský. V dalších plodinách se výhledově velmi nadějně jeví ozimá řepka Benefit, která je v současné době ve třetím roce SOZ a čeká na registraci.
Na závěr se Ing. Krouský zmínil o poloraném bezlistém hrachu Slovan, který byl zaregistrován na jaře letošního roku. Jeho žlutá semena jsou středně velká. Je vhodný do všech oblastí pěstování hrachu a vykazuje dobrou odolnost vůči poléhání, komplexu kořenových i krčkových chorob.
Trojlístek ječmenů
Ing. Petr Svačina za společnost Plant Select, která je součástí Limagrain Central Europe Cereals představil trojici jarních ječmenů, které byly zaregistrovány v ČR v roce 2008.
„Kangoo je odrůda výběrové sladovnické kvality – USJ 7,4, preferovaná sladovnami a pivovary,“ začal s výkladem. Dosahuje stabilně vysokého výnosu zrna ve všech výrobních oblastech. Vykazuje vysokou odolnost vůči padlí travnímu, velmi dobrou proti rzi ječné a střední vůči hnědé skvrnitosti.
Další novinkou, která byla letos zaregistrována v ČR a SR je poloraná odrůda jarního sladovnického ječmene Aktiv. V registračních zkouškách ÚKZÚZ 2005 – 2007 šlo podle Ing. Svačiny o nejvýnosnější materiál ve všech výrobních oblastech. Tato odrůda obsahuje gen Mlo, který plodině zajišťuje odolnost proti padlí travnímu. Na rez ječnou a na hnědou skvrnitost vykazuje odolnost dobrou. Podíl předního zrna je velmi vysoký. Jak dále Ing. Svačina uvedl, Aktiv je odrůda s perspektivou zařazení do provozního ověřování sladoven a pivovarů v ČR i zahraničí.
Posledním článkem trojlístku nových registrací je česká nesladovnická polopozdní odrůda ječmene jarního Azit. Ing. Svačina zdůraznil, že jde o výnosnou odrůdu s podílem předního zrna přes 90 % a velmi dobrým zdravotním stavem. Disponuje jednou z nejlepších odolností vůči poléhání a lámání stébla a hodí se do všech výrobních oblastí.
Baletka a dorostenka
Jak uvedl regionální zástupce pro jižní Moravu Ing. Pavel Stehlík, společnost RAGT Czech nabízí prostřednictvím firmy VP Agro také v letošním roce novinky v sortimentu ozimé pšenice.
„V současné době je na trhu v ČR poptávka po raných odrůdách ozimé pšenice, protože tento sortiment v minulých letech vymizel,“ připomněl Ing. Stehlík. Nově zaregistrovaná odrůda Bakfis tento požadavek splňuje. Její předností je nejen ranost, ale také dobrá potravinářská jakost – E/A a nejlepší odolnost vůči klasovým fusáriím, což má návaznost na zdravotní nezávadnost produkce.
V portfoliu ozimé pšenice doplňuje odrůdu Bakfis, jejíž název v překladu znamená mladá dívka nebo dorostenka, odrůda Baletka. Oproti Bakfis je dokonce o jeden den ranější. Podle Ing. Stehlíka je v raném sortimentu registrována jako nejvýnosnější odrůda s výkupními potravinářskými parametry v kategorii A. Doplnil, že v letošním roce bude osivo obou odrůd nabízeno pouze pro množení.
V roce 2007 byla registrována polopozdní pšenice Barryton s potravinářskou kvalitou A, která se hodí pro intenzivní pěstování. „Její předností je velmi vysoký a stabilní výnos,“ uvedl Ing. Stehlík.
Pšenice i tritikale
Společnost Bor, s. r. o., letos zaregistrovala ozimou pšenici s osobitým názvem Pitbull. Jak uvedl obchodní zástupce Dr. Ing. Ivo Sedláček, jde o ranou pšenici, registrovanou v pozdním sortimentu. Tato kombinace z ní dělá jednu z nejvýnosnějších odrůd. Jakostně spadá do kategorie B. Podle Dr. Sedláčka za pozornost stojí dobré výsledky v kukuřičné výrobní oblasti.
Téměř identické výnosové i kvalitativní parametry má další letošní novinka ozimá pšenice Megas. Podle slov Dr. Sedláčka se liší agronomickými vlastnostmi. V současné době se jeví jako pšenice pro extenzivnější zacházení, vhodná též pro stresové oblasti. Upozornil, že i když jde o odrůdu vyššího vzrůstu, vyznačuje se dobrou odolností vůči poléhání.
Momentálně nejvýnosnější odrůdou je podle hodnocení ÚKZÚZ nově registrované ozimé tritikale Cando, které svým zajímavým vzhledem přilákalo nejednoho návštěvníka. Dr. Sedláček zdůraznil, že jde o nejnižší registrovanou odrůdu s velmi dobrou odolností vůči poléhání a dobrou odolností vůči plísni sněžné.
Z širšího pohledu
Ing. Luděk Novotný produktový manažer společnosti Saaten-Union CZ se nejprve zastavil u novinky středně rané až polopozdní ozimé pšenice Mulan. „Uvedená odrůda je první hexaploidní dihaploid v ČR,“ vysvětlil. Tento materiál možná opticky nezaujme, ale důležité jsou mimořádné výsledky při sklizni. Po loňských zkušenostech, kdy podle Ing. Novotného propukla mezi pěstiteli a osiváři tak zvaná Mulan mánie, je v současné době jednou z nejvíce množených A odrůd v ČR.
Saaten-Union má již několik let největší množitelské plochy ozimých ječmenů. Merlot, Traminer a Amarenu letos doplnila novinka roku 2008, poloraná odrůda Laverda, která se hodí také na lehčí, písčitější půdu. Podle Ing. Novotného dosahuje vysokého a stabilního výnosu. Vykazuje výborný zdravotní stav a vysokou odolnost proti poléhání, stejně jako ostatní odrůdy ječmene společnosti Saaten-Union.
„Novinkou v sortimentu jarního ječmene je v letošním roce odrůda Marthe s velmi dobrou sladovnickou jakostí 8,3 USJ. Dosahuje vysokého výnosu s velkým podílem předního zrna. V současné době je nejmnoženější odrůdou sladovnického ječmene v Německu,“ uvedl Ing. Novotný.
Na jaře roku 2008 společnost zaregistrovala ozimé tritikale Hortenso s výborným výnosem zrna pšeničného typu. Vykazuje dobrý zdravotní stav a odolnost proti poléhání.
Pěstitelé hrachu se mohou těšit na odrůdu Starter, která končí SOZ. Jde o první žlutý vyloženě kulatý hrách se střední až vyšší HTZ.
Sesterská společnost OleoBras nabízí široké portfolium řepky pro všechny podmínky pěstování v ČR. Kromě zavedených liniových odrůd, jako je například nejprodávanější řepka této firmy odrůda Baros a univerzální odrůda Liprima, letos nabízí společnost zdravou odrůdu Petra a novinku plastický Asgard „Z hybridních řepek doplnil dvojici Baldur a Vectra hybrid Hornet a letos nově registrované Sitro a Rohan,“ vysvětlil Ing. Novotný.
Výživa je důležitá
Jedním z cílů společnosti Agrofert Holding, a. s., bylo na celostátních polních dnech Naše pole v Nabočanech u Chrudimi demonstrovat na 16 pokusných parcelkách reakci hlavních zemědělských plodin na rozdílnou intenzitu hnojení v místních podmínkách. Výrazné rozdíly mohli návštěvníci zaznamenat především u porostů řepky. Na první pohled jasně identifikovali neošetřenou variantu i variantu se sníženou intenzitou hnojení. Rostliny byly menší, obsahovaly méně větví a šešulí. Podle odhadu vedoucího odboru prodeje a marketingu této společnosti Ing. Radka Košála bude na nehnojené variantě jednoznačně nižší výnos.
Ing. Košál také upozornil na to, jak důležitá je správná volba trysek při aplikaci pesticidů nebo kapalných hnojiv. Toto tvrzení dokazoval na dvou ukázkách porostů v nádobách přímo před stánkem společnosti. Rostliny po aplikaci pesticidů společně s hnojivem DAM plošnou tryskou byly stresované a měly poškozená pletiva praporcového listu. Z tohoto důvodu Ing. Košál doporučil aplikovat pesticidy spíše s listovými hnojivy než s klasickým hnojivem DAM, které má rozdílné požadavky na velikost kapek a tlak postřikovací jíchy. Upozornil, že kapalné hnojivo DAM je naopak vhodné aplikovat samostatně pomocí výtokových trysek či vlečných hadic.
Klíčové informace:
●Letos proběhl ve dnech 17. a 18. 6. na pozemcích Oseva Agri Chrudim, a. s., již osmý ročník celostátní zemědělské výstavy Naše pole.
●Na 512 parcelkách představilo přes 50 vystavovatelů odrůdy ozimých i jarních obilnin, řepku, kukuřici, luskoviny, brambory a mnoho dalších. Neméně významnou roli zaujaly chemické firmy, které prezentovaly parcelky s různými variantami ochrany a výživy plodin, a zemědělská technika.