Plantarium letos bez české účasti

Nizozemské Plantarium, tradiční mezinárodní školkařský veletrh, proběhl v obvyklém termínu na konci srpna ve městě Boskoop na západě Nizozemska, bohužel bez účasti vystavovatelů z České republiky. Na 23. ročníku výstavy byly k vidění jak rostliny pěstované v kontejnerech a nádobách, tak rostoucí přímo ve volné půdě.

Plantaria 2005 se zúčastnilo celkem 264 vystavovatelských firem. Prezentovaly své produkty v pěti kategoriích odvozených od jednotlivých segmentů trhu – Venkovní prostor (producenti vizuálně atraktivních rostlin, určených pro použití v zahradách a na balkonech), Kultura a příroda (veřejná zeleň, krajinářská tvorba), Globální zeleň (exportní firmy), Impuls k nákupu (výpěstky určené pro masový trh) a konečně Ready Steady Go, neboli veškerý školkařský materiál připravený pro pěstitele k okamžitému použití. Organizátoři si od rozdělení slibovali, že se návštěvníci lépe zorientují a soustředí pozornost na vybrané druhy nabízeného zboží. Vystavovatelské firmy do jednotlivých kategorií zařadily na základě předem stanovených kritérií – kvality produktů, kompozice a marketingové strategie – odborná komise.
Novinkou v koncepci letošního ročníku veletrhu se stalo představení testovací výstavy – zvlášť vyhrazené plochy, na které mohlo několik účastníků vystavovat své produkty a návrhy s cílem získat kladné i záporné ohlasy návštěvníků a důležitých obchodních partnerů. Je samozřejmostí, že výsledky tohoto počinu se v příštím roce promítnou ve zlepšení prezentace produktů.

Na vaše zdraví!
Hlavním tématem Plantaria pro rok 2005 se stal, patrně s ohledem na důraz kladený v současnosti na výživu, slogan „Na vaše zdraví“. Architekti výstavy jej ztvárnili jako koláč, jehož střed bylo možné využít jako předváděcí plochu. Každá z pěti vrstev pomyslného koláče představovala jakési dílčí téma spojené se soužitím člověka s rostlinami. Vliv rostlin na prostředí, v němž člověk žije, byl shrnut do subtémat výživa, kyslík, welfare, pohyb a čistá mysl. Tento koncept dal účastníkům veletrhu příležitost uchopit nabízené téma prostřednictvím jejich vlastních produktů a představit své rostliny v novém světle. Například ovocné stromy a keře, stejně jako bylinky patřily k tématu výživa, vodní rostliny a stromy zase k tématu kyslík. Vizuálně atraktivní rostliny a živé ploty zase byly součástí welfare, neboť kromě potěchy ducha poskytují soukromí a bezpečí.

Nejlepší rostliny a expozice
V předchozích ročnících bylo v různých kategoriích vyhlášeno a předáno množství ocenění. Nebylo tomu jinak ani v letošním roce. Cenu novinářů získala trvalka Stokesia laevis ‘Puple Parasols’ nizozemského pěstitele Kwekerije van Heesbeena. Rostlina s velkými květy a robustními stonky se vyznačuje vlastnostmi, jež jistě ocení každý pěstitel – je zimovzdorná a nepříliš vysoká. Při rozhodování poroty navíc pomohla nádherná etiketa z nové série reklamní značky „Cit pro přírodu“. Rostlina nominovaná na cenu novinářů musí splnit řadu kritérií, z nich nejdůležitější jsou prodejní potenciál, způsob prezentace a získávání publicity.
Jako producenta nejlepší novinky na Plantariu 2005 ocenila odborná porota domácího pěstitele Rijnbeeka en Zoon a zejména jeho Verbascum ‘Rosie’. Rostlina podle názoru poroty nejlépe splnila kritérium bezchybné prezentace nového produktu. Kromě toho byly po právu zlatými medailemi oceněny ještě další tři rostliny – Clematis ‘Jerzy Popiełuszko’ a Clematis ‘Lech Wałesa’ ze školky v polském Pruszkowě a Hibiscus ‘Mauvelous’ od nizozemského pěstitele Marcela van Leeuwen. Porota vybírala z celkového počtu 89 soutěžních novinek.
Ceny za nejlepší výstavní expozici udělila porota zvlášť vystavovatelům v jednotlivých kategoriích. Předána byla i cena za nejhezčí expozici veletrhu vůbec. Ocenění získal opět Kwekerij van Heesbeen za prezentaci rostlin pod již zmíněnou značkou „Cit pro přírodu“. Jeho kampaň byla skvěle sladěna s hlavním tématem veletrhu.

Čeští pěstitelé chyběli
Na Plantarium 2005 se přišlo podívat celkem 16 544 návštěvníků, což je o 520 více než v roce 2004. Jen škoda, že jim své produkty nenabídl žádný český pěstitel. Plantarium lze bez nadsázky považovat za jeden z nejvýznamnějších veletrhů ve svém oboru, a proto nezbývá než věřit, že školkaři z České republiky se na příští ročník pečlivě přichystají a do Nizozemska přijedou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *