28.06.2024 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestrá krajina na Statku Novotinky

Zlatým medailistou třetího ročníku programu Asociace soukromého zemědělství ČR Pestrá krajina je Petr Sýs ze Statku Novotinky z ASZ Benešov. Útulná krajina Křemešnické vrchoviny, kde Středočeský kraj hraničí s Vysočinou, je místem, ve kterém naleznete vesničku Novotinky a v ní stejnojmenný statek číslo popisné 1 s rodinou Sýsových.

Původně zdevastované stavby Statku Novotinky byly postupně pečlivě opraveny
Původně zdevastované stavby Statku Novotinky byly postupně pečlivě opraveny

Položení statku na mírné jižní stráni s rybníčkem, zahradami a stromovím včetně postavení původních budov je typické pro bývalé panské dvory. I tento hospodářský dvůr po desetiletí „zvelebovalo“ socialistické zemědělství natolik intenzivně, až dospěl k demoličnímu výměru. Vybydlený a zpustošený jej v roce 1986 objevil otec současného hospodáře, kterému padl do oka. Vzhledem k dezolátnímu stavu a vydanému rozhodnutí o demolici se mu statek podařilo poměrně snadno koupit. Na opravách zchátralých budov pak usilovně pracovala celá rodina.

Splněný sen

Snem pana Sýse staršího bylo hospodaření, ale žádnou půdu neměl, proto ihned po převratu začal shánět zemědělské pozemky ke koupi a do pronájmu. Kromě půdy od drobných vlastníků se mu podařilo získat několik zpustošených panských dvorů i s pozemky.

Pro nově vybudovaný rybník bylo vybráno ideální místo vedle areálu statku
Pro nově vybudovaný rybník bylo vybráno ideální místo vedle areálu statku

Dnes hospodaří rodina na výměře okolo 1000 hektarů zemědělské půdy, z toho 235 hektarů tvoří travní porost, zčásti využívaný jako extenzívní pastviny pro masný skot a koně. Nadmořská výška pozemků se pohybuje okolo 600 metrů, ale mírnější klima, přiměřenost vláhy a hlinitá půda zaručují pravidelnou uspokojivou úrodu, která má podíl na prosperitě statku. Na orné půdě produkuje statek Novotinky potravinářské obilí – pšenici, žito, ječmen a oves, také brambory, řepku, hrách, mák a další komodity včetně jetelovin.

Při návštěvě překvapil hospodář hodnotitelskou komisi obrovskou nápaditostí a invencí. Jako prodejce moderní zemědělské techniky nemá daleko k půdoochraným technologiím, ať je to pásové setí přímo do strniště s podrýváním nebo třeba nová technologie „no-till“. Jejím základem je maximální využití více druhů meziplodin, půda je pak neustále chráněna rostlinným pokryvem, zlepšuje se její kvalita, schopnost zadržet vodu a bránit erozi. Návrat organické hmoty do půdy a prokypření kořenovým systémem meziplodin mimo jiné velmi prospívá pěstovaným plodinám a snižuje chemizaci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down