17.12.2022 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstování sóji není jednoduché

Jak uvedl ve své prezentaci v rámci semináře společnosti Selgen v Dašicích Ing. Božetěch Novák, plocha sóji v České republice i na Slovensku stále roste. V ČR se aktuálně pěstuje na 28 538 hektarech, na Slovensku na 67 948 ha. Stoupá i objem osiva sóji prodaného společností Selgen. Zatímco v roce 2017 to bylo pět tun, v roce 2022 se jednalo o 390 tun.

Odrůda Marquise je nejranější z raného sortimentu. Nabízí dobrou odolnost vůči sclerotiniím a virózám, vysokou odolnost k plísni a zvýšenou odolnost k hnědým skvrnitostem. Nabízí střední odolnost k poléhání a větší semena.

Abaca se řadí mezi velmi rané odrůdy. „Má velmi rychlý jarní start, nadprůměrnou odolnost vůči sclerotiniím, vysokou odolnost k plísni a hnědým skvrnitostem. Navíc je odolná i k bakteriózám a prakticky nepoléhá. Dále má v rámci své kategorie nadprůměrný výnos semen i obsah dusíkatých látek,“ konstatoval přednášející.

Odrůda Amiata je raná s velmi rychlým jarním startem. Vyznačuje se nadprůměrnou odlolností k poléhání i praskání lusků.

„Velmi raná novinka Cantate je robustní s bezproblémovým vzcházením a rychlým startem růstu. Je odolná bakteriózám, poléhání i praskání lusků. V tomto roce bude zahájeno množení osiva,“ dodal řečník.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down