Co se osvědčilo při pěstování trav a jetelovin v Dánsku, zaznělo na semináři, který uspořádala společnost DLF Seeds s. r. o. v Hladkých Životicích.
Dánská agronomka Birthe Kjaersgaardová, která pracuje u DLF jako poradkyně pro množení osiv trav a jetelovin už 25 let, přiblížila pěstování a množení trav v Dánsku. Dánští zemědělci vysévají trávy i jetel plazivý do krycí plodiny – obilniny na zrno nejčastěji jarního ječmene do řádků širokých 25 cm, mezi které se vyseje jako podsev tráva pro sklizeň v následném roce. Díky preciznímu zásevu je možné snižovat výsevky trav i jetele plazivého. Ten se zpravidla vysévá ve směsi 0,8 kg/ha jetele a lipnice luční (5 kg/ha). V prvním roce se sklízí osivo jetele a následném lipnice. Pokud se podaří porost založit dobře, je pak ošetření proti plevelům a celá agrotechnika mnohem jednodušší. Zima v Dánsku bývá poměrně krátká a mírná, vyskytuje se i sněhová pokrývka. Na jaře nebývají mrazíky, které u nás poškozují hlavně srhu laločnatou a kostřavu červenou. Při zakládání porostů musí být setí co nejkvalitnější. Hloubka výsevu je do 1 cm, na secím stroji jsou dvě výsevní skříně a díky tomu lze použít v Dánsku tak nízké výsevky. Za secí botkou jde kolečko, které řádek uválí. Zaválení je důležité zejména u drobnosemenných druhů, jako jsou lipnice, jílky tak pečlivé setí a zaválení nepotřebují. Birthe Kjaersgaard nedoporučila výsev na povrch kvůli případnému použití půdních herbicidů, které by mohly podsev poškodit. Podle dánské agronomky jsou tři způsoby, jak zabránit polehnutí – omezit a správně načasovat hnojení dusíkem, aplikovat růstové regulátory a vhodně ošetřit porosty na podzim.
Kdy vzchází v průběhu kalendářního roku nejvíce obilek plevelných trav nebo jaké podzimní ošetření trávosemenných porostů se osvědčilo v Dánsku, se dočtete v časopise ÚRODA a týdeníku Zemědělec.*