16.01.2001 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelé na Valašsku chtějí obnovit švestkové sady

Boj virové chorobě švestek šarce vyhlásili valašští ochránci přírody. "Šíří se do vyšších poloh a nemocné dřeviny neplodí.

Najdou se však stromy, jež nákaze odolávají v nejhorších podmínkách, a ty chceme množit," řekl nám jednatel Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) ve Valašském Meziříčí Milan Orálek. Dodal, že ve svém sadu mají přes 200 švestkových stromků ze 110 míst Valašska.
Loni ochránci přírody sbírali takzvané odkopky, což jsou stromky vyrůstající z kořenů mateční švestky. Letos zahájili dvouletý projekt vyhledávání roubů z plodících a na pohled zdravých švestek. "Informace sadařů, kteří mají zájem s námi spolupracovat, očekáváme do poloviny února na adrese: ČSOP, poštovní schránka 49, 757 01 Valašské Meziříčí," upřesnil Orálek.
Zdeněk Trčálek ze vsetínského pracoviště Státní rostlinolékařské správy dodal, že rouby si od pěstitelů postupně odvezou. "Použijeme je k naroubování na zdravé podnože vysazené na pozemku valašskomeziříčského ČSOP. Všechny rouby zde budou evidovány, a pokud by se nalezly zdroje pro ozdravění švestkových sadů, původního majitele roubu odměníme," zdůraznil. Rouby se odebírají v lednu za mrazivého počasí, nejlépe ze střední části koruny tak, aby měly šest až osm oček (pupenů). Z jednoho stromu je třeba zachovat alespoň dva rouby. Ty se pak uchovávají označené ve vlhkém písku ve sklepě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down