28.04.2000 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěnová technologie zlepší účinek mořidel

Producenti certifikovaných osiv měli v prvním dubnovém týdnu možnost se přesvědčit, do jaké míry ovlivnilo použití mořidel zdravotní stav ozimých obilnin. Na pozemcích Zkušební stanice Trutnov, s.r.o., se konaly Polní dny firmy Novartis, které tato firma uspořádala i na několika dalších místech republiky.
Na Polních dnech v Trutnově se účastníci také dozvěděli o nových směrech moření osiv a seznámili se se sortimentem mořidel firmy Novartis.

O jedné z možností, jak vylepšit současné technologie aplikace mořidel, hovořil ing. Antonín Horák, CSc. Podle jeho slov klasické moření ani v té nejlepší mořičce nezajistí ideální namoření osiva. Toho chce dosáhnout nová, tzv. pěnová technologie, která dokonalost namoření nese již ve svém názvu: „100% aplikační proces“. Podstatou nové technologie určené pro obilniny, kukuřici a slunečnici je souběžná aplikace mořidla proti chorobám a pěnového přípravku CET M. Jde o pomocnou látku bez vlastního účinku, která zajišťuje, aby se každému zrnu dostalo stejné úrovně ochrany. Předvedený vzorek osiva namořený touto technologií potvrdil slova ing. Horáka, že tato technologie zajistí stejnoměrné ošetření osiva, mořidlo se dostane i do rýhy obilky, kde se uchycují spory snětí, nedochází k podmoření osiva či předávkování mořidlem, osivo vyniká dokonalou barevností atd.
Každé individuální zrno dané partie je přesně namořeno registrovanou dávkou. Z 1 litru kapaliny CET M se v mořičce vyvine 60 – 70 litrů pěny pomocí generátoru Parthena. Montáž a odbornou instalaci na základě licence zajišťují firmy Agromega a HMD Litomyšl.
Současný sortiment mořidel firmy Novartis představují:
- Mořidlo Dividend 030 FS, známé jako specialista k potlačování snětí včetně sněti zakrslé a dalších chorob, u kterého je prokázán také pozitivní vliv na klíčivost.
- Mořidlo Promet 400 SC, insekticidní mořidlo proti savým a žravým škůdcům s kontaktním a požerovým účinkem. Nejvíce se využívá proti krytonosci zelnému v řepce ozimé. Navíc má systemický účinek a hubí proto i škůdce listů vzcházejících řepek, dřepčíky a pilatky. Nedávno bylo schváleno jeho použití i do jarní řepky.
Velký zájem vzbudily informace o chystané novince, mořidlech typu Maxim. Tato mořidla s účinnou látkou fludioxonil jsou určena především k potlačování fusarióz a plísně sněžné. Houby rodu Fusarium spp. jsou příčinou hospodářsky závažných škod ve všech obilninách. Způsobují nejen tzv. hynutí klíčních rostlin, ale patří i mezi původce chorob pat stébel v jarním období po přezimování. Výjimečně vysoká účinnost Maximu 025 FS proti fusariózám pšenice, žita a tritikale byla potvrzena i v ČR v tříleté sérii oficiálních registračních zkoušek.Výsledky pokusů a také vlastní prohlídka pokusů podala přítomným odborníkům jasnou představu o jejich účinku. Předpokládá se, že novým mořidlem Maxim 025 FS proti fusariózám se budou mořit ozimé obilniny již v letošním roce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down