26.04.2024 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Péče o řepku po celou vegetaci

Plocha řepky se v České republice sice meziročně snížila, ale kvalita porostů před zimou byla vesměs dobrá. I pozdě seté porosty během podzimu vytvořily silné rostliny s dostatečnou tloušťkou kořenových krčků a dobře vyvinutou kořenovou soustavou.

Množství informací z oblasti pěstování řepky zaznělo na semináři v Blovicích na Plzeňsku, který uspořádal Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO). Přítomné uvítal Ing. Luboš Pivoňka z pořadatelské organizace, který poté celým seminářem provázel.

Škodili dřepčíci i krytonosci

Podle sdělení Ing. Pivoňky bylo zakládání porostů pro současný hospodářský rok v oblasti západních a jižních Čech kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám, suchu nebo mokru, mnohdy problematické. Pěstitelé řepku zaseli převážně mezi 10. a 25. srpnem, z menší části v září. Včas založené porosty řepky relativně dobře vzešly. Po deštích vyvstávaly problémy na těžkých půdách. V některých oblastech se vyskytovaly nerovnoměrně vzešlé mezerovité porosty se slabšími rostlinami ještě v říjnu. Během teplého podzimu ale rostliny zmohutněly a při hodnocení řepky před zimou byl zjištěn vesměs velmi dobrý stav. Zhruba osmdesát procent porostů bylo velmi dobrých, patnáct procent dobrých a pět procent slabších. Velmi slabé na zaorání tentokrát nebyly žádné porosty. Na podzim se na řepkových polích vyskytovali škůdci, především dřepčík olejkový, mšice a zápředníček. Porosty řepky díky silným kořenovým krčkům vesměs dobře přezimovaly. V předjaří na řepkových polích ve větší míře škodil dřepčík olejkový a poté i krytonosec čtyřzubý. Ing. Pivoňka také upozornil na zvýšený výskyt nádorovitosti košťálovin.

Loňské výsledky v poloprovozech

Doc. Ing. Petr Baranyk, CSc., ze SPZO přítomné seznámil s loňskými výsledky odrůdových poloprovozních pokusů, které se dělí na dvě části. Uvedl, že v sortimentu A se podařilo vyhodnotit dvanáct lokalit a v sortimentu B stejné množství. V sortimentu A dosáhl průměrný výnos porovnávaných osmnácti odrůd 4,67 t/ha. Rozdíl mezi nejvýnosnější a nejméně výnosnou odrůdou představoval necelých jedenáct procent. K nejvýnosnějším patřily hybridy Akilah, PT312, PT302, Temptation a Lessing. V sortimentu B, kde se rovněž porovnávalo osmnáct odrůd řepky, činil průměrný výnos 4,43 t/ha. Rozdíl mezi nejvýkonnější a nejslabší odrůdou dosáhl devíti procent. Mezi nejvýkonnější se řadily hybridy Dominator, DK Expat, Tuba, Batis a RGT Trezzor. Z hlediska olejnatosti k nejlepším odrůdám v sortimentu A patřily PT312, PT302 a Desperado, v sortimentu B Tuba, Dominator a Metropol. Průměrná olejnatost v sortimentu A dosáhla 43,9 % a v sortimentu B 44,6 %.

Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Celý článek naleznete v časopisu Farmář č. 5/2024.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down