31.05.2023 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ozimý mák má svoji českou odrůdu

Seminář Nebojme se ozimého máku uspořádala společnost OSEVA PRO, s. r. o., v reprezentativním sálu kláštera Želiv a ve Vsisku u Olomouce. Cílem byla osvěta ohledně agrotechnických nároků ozimého máku a také představení nové odrůdy s příhodným názvem Olaf. Tato odrůda byla vyšlechtěna ve Výzkumném ústavu olejnin v Opavě, kde probíhá výzkumná činnost již více než jedno století.

„Aktuálně se ve Výzkumném ústavu olejnin v Opavě věnujeme máku z pohledu agrotechniky, fytopatologie a v neposlední řadě šlechtění,“ zdůraznil v úvodním proslovu Mgr. Viktor Vrbovský, Dis., ředitel společnosti OSEVA PRO, s tím, že na tomto pracovišti vedou také kolekci olejnin v rámci Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin. Konkrétně ozimým mákem se zabývají již přes dvacet let. Na základě poznatků a zkušeností je zřejmé, že tato plodina má na tuzemských polích perspektivu.

Pokud se podíváme na základní charakteristiku prvního českého ozimého máku Olaf prezentovanou řečníky, jde o modrosemennou odrůdu s fialovým květem, vyššími a robustnějšími rostlinami (122 cm), ale dobrou odolností k poléhání (8,5 bodu). Disponuje také vysokou zimovzdorností, dobrým zdravotním stavem, minimálním výskytem hleďáků a nízkým obsahem morfinu v makovině. Délka vegetační doby je kolem 312 dní, obvykle se tak sklízí kolem poloviny července, tedy několik týdnů před jarním mákem. Ceněn je tak mimo jiné pro možnost rozložení sklizně a dřívějšího dodání na trh.

Se změnou klimatu nabývá ozimá forma máku na významu, na podzim dobře vzchází a na jaře díky vyvinutému kořenovému systému uniká přísuškům i závažným škodám od krytonosce kořenového, proti kterému se již nebude moci používat účinné mořidlo. Předností je také ranost či organizace podzimních prací spojených s výsevem (mezi řepkou a pšenicí). Nelze opomenou ani rizika, mezi něž patří nižší odolnost proti plísni makové (v porovnání s jarním mákem) daná délkou vegetace. Podle registračních pokusů se u odrůdy Olaf pohybuje na úrovni 6,7 bodu z devítibodové stupnice. Přípravky proti této chorobě jsou registrovány. Z hlediska výživy není žádoucí přehnojování porostů vysokými dávkami dusíkatých hnojiv, nebo je při vyšších dávkách dusíku vhodné zařadit regulační zásah jako prevenci proti polehnutí porostu

Osivo nové a zároveň první české odrůdy ozimého máku Olaf by mělo být k dispozici již pro letošní zásev. Distribuci osiva, ošetřeného stimulátorem růstu, bude zajišťovat firma OSEVA PRO a vybrané osivářské společnosti v balení po 5/10 kg. Od příštího roku podpoří vysokou kvalitu i ošetření e-ventus.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down