01.04.2025 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ověřování odrůd kmínu kořenného

Kmín kořenný je tradiční a nejvýznamnější kořeninová plodina u nás. Jeho pěstitelské plochy i výnosy však výrazně kolísají. Podle ČSÚ byla v roce 2022 sklizňová plocha 3516 ha s výnosem 0,64 t/ha. V roce 2023 odhaduje sdružení Český kmín plochu 2579 ha (výnos 0,93 t/ha) a pro rok 2024 se předpokládá 2543 ha s výnosem 0,85 t/ha.

Pěstování dominují dvouleté odrůdy domácího původu, které budou ve sklizni 2024 zastoupeny zhruba 50–60 %. Zbytek tvoří především ozimá odrůda Aprim. Rozsah pěstování jarního kmínu (odrůdy Lesix a Aklei) je obtížně zjistitelný.

Výnosy a obsah silic

Zkoušky užitné hodnoty jsou nedílnou součástí registračního řízení a výsledky jsou každoročně zveřejňovány. Nejvyšších výnosů aktuálně dosahují nové odrůdy Luban (registrovaná po sklizni 2023) a Prochan. Odrůdy Kamín a Rekord mají sice nižší výnosy, ale vyznačují se vyšším obsahem silic. Rekord navíc zraje o něco dříve. Ve složení silic – karvonu a limonenu – nejsou mezi odrůdami zásadní rozdíly.*

Více informací naleznete v článku Ing. Petra Zehnálka z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, Hradec nad Svitavou, v únorovém vydání časopisu Úroda.

Popisek titulní fotografie: V zastoupení základních složek silice karvonu a limonenu nejsou u odrůd v pokusech pro zkoušení užitné hodnoty výrazné rozdíly Foto Jana Pančíková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down