26.03.2018 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Osvědčenou zrnovku doplňují novinky

Společnost Agrofinal, která je zástupcem řady hybridů francouzské společnosti Euralis, měla vždy ten správný cit na výběr špičkových materiálů. Ne jinak tomu bylo i před několika lety při rozšíření nabídky o zrnový hybrid ES Flato, který letos vhodně doplňují novinky ES Holmes a ES Faraday.

Široká nabídka zrnových hybridů  ve středně raném sortimentu  (FAO 300 až 350) je jistě  výhodná pro pěstitele a současně  nutí dodavatelské firmy k zařazování  jen takových hybridů,  které přinášejí lepší hodnocení  jak po stránce výnosu, tak i kvality zrna. Neméně důležitou se  v posledních letech stává i otázka  hodnocení kvality z pohledu  obsahu mykotoxinů v zrnu.

ES Flato – výkonný zrnový  specialista

Jedná se o zrnový hybrid  (FAO 320) vhodný do kukuřičné  a teplejší řepařské výrobní  oblasti. Byl registrován v Maďarsku  (2008) a svou výkonností  a plasticitou přesvědčil  i pěstitele v dalších evropských  zemích. Je nabízen a pěstován  po celé Evropě, například ve  Francii, Německu, Rumunsku  a na Slovensku. Také v poloprovozních  pokusech v rámci  České republiky dosáhl velmi  dobrých výsledků. Od roku  2010 tento hybrid přesvědčil  mnoho pěstitelů kukuřice nejenom  výkonem, ale i kvalitou.  Hybrid nemá příliš vysoké  nároky na teplo v době vzcházení  a v raných fázích růstu.  Velmi rychlý růst kořenového  systému zajišťuje rostlinám  bohatý přísun živin a odolnost  vůči nedostatku vláhy. Další  výhodou tohoto dvouliniového  hybridu je brzké kvetení, které  většinou bývá zárukou dobrého  opylení.  ES Flato se vyznačuje poměrně  nízkým vzrůstem, což  znamená nižší nároky na vodu  a živiny. Takový porost rychleji  prosychá a zraje. Na pozemku  potom zůstává menší množství  posklizňových zbytků, které  umožňuje snadnější přípravu půdy pro setí následné plodiny.  Palice mají velmi tenké vřeteno  a obsahují 18 až 20 řad zrn,  které jsou velmi dlouhé a ploché.  Tato vlastnost umožňuje  rostlině velmi dobře a rychle  se zbavovat vody ze zrna. Také  energetické nároky na dosoušení  v sušárně jsou velmi nízké.  Další nezanedbatelný a velmi  důležitý fakt je jeho velmi dobrý  zdravotní stav. Z výsledků  v Bavorsku vyplývá, že ES Flato  patří ve sledované skupině  zrnových hybridů středně raného  sortimentu k hybridům  s nízkým obsahem DON v zrnu  (zdroj: www.lfl .bayern.de).  Hybrid ES Flato si za poslední  roky vydobyl pevné postavení  mezi pěstiteli zrnové kukuřice  a pomáhá jim tak stabilizovat  ekonomiku. Je to osvědčená  kukuřice s jistotou vysokého  výnosu zrna špičkové kvality.

ES Holmes – ekonomicky  zajímavá novinka

Dvouliniový zrnový hybrid  ES Holmes (FAO 300) byl registrován  v letošním roce na  Slovensku. Jedná se o produkt  nové generace šlechtění Tropical  Dent Corn Hybrid, který  je charakterizován částečným  anebo silným stay green efektem  v kombinaci s extrémně  rychlým uvolňováním vody ze  zrna. Tato vlastnost umožňuje  rostlinám v případě sucha  transportovat asimiláty z celé  rostliny do zrna po podstatně  delší dobu a tím zvýšit výnos  i kvalitu produkce. To je velmi  ceněná přednost především  v podmínkách sucha, kdy hybridy  klasického typu začínají  zasychat.  Hybrid byl v letošním roce  zařazen do několika poloprovozních  pokusů a jeho první  výsledky v podmínkách ČR  jsou velmi dobré. Například  při sklizni na zrno v poloprovozním  pokusu firmy ZOD Haná  Švábenice (okres Vyškov) bylo  výnosem 8,03 t/ha zrna dosaženo  116 % na průměr pokusu.  Také při sklizni na siláž byly  výsledky hybridu ES Holmes  zajímavé: poloprovozní pokus  na pozemku fi rmy Zemědělská  a. s. Nivnice (okres Uherské  Hradiště) při sklizni řezačkou  byl výnos nadprůměrný  (17,55 t/ha celkové suché hmoty,  to je 112 % na průměr zkoušených  hybridů).  ES Holmes má rostliny vyššího  typu, zrno je mezityp až  zub s nižší sklizňovou vlhkostí.  Předností je velmi dobrý zdravotní  stav a vysoká odolnost  proti poléhání. Hybrid je určen  do všech pěstitelských podmínek,  při vyšší intenzitě se maximálně  projeví jeho výnosový  potenciál.

ES Faraday – univerzální  a plastický hybrid

Další letošní novinkou, kterou  společnost Agrofinal přináší na  trh, je hybrid ES Faraday. Tento  univerzální dvouliniový hybrid je  velmi dobře využitelný pro pěstování  na zrno, na siláž i pro výrobu  bioplynu. Rostliny jsou vyšší,  s vysoko nasazenými palicemi.  Samozřejmostí u tohoto hybridu  je velmi dobrý zdravotní stav,  především nízké napadení snětí  a fuzarii.  ES Faraday kombinuje výhody  dvou nových směrů šlechtění  firmy Euralis: vedle vysokých  a stabilních výnosů zrna s nízkou  sklizňovou vlhkostí, které  jsou charakteristické pro hybridy  Tropical Dent, nabízí výhody  šlechtění Roots Power. Tento  nový směr šlechtění umožňuje  rostlinám vybudovat nadstandardně  mohutný kořenový systém.  Tato vlastnost se projevuje velmi rychlým jarním startem,  lepší stabilitou rostliny a především  zvýšenou odolností vůči suchu.  A to je hlavní devíza tohoto hybridu. To, po čem mnoho pěstitelů  v posledních letech volá. Výnosová stabilita bez ročníkových  výkyvů. Další výhodou silného kořenového  systému je jeho lepší  pronikání zhutnělou půdou  a zlepšování jejich vlastností  a také lepší příjem živin. Plasticita  a vysoká tolerance ke stresovým  podmínkám jsou velmi  dobrými předpoklady k dosažení  velmi vysoké a kvalitní produkce  jak zrna, tak i kukuřičné  siláže.

Závěrem

Uvedené hybridy jsou odpovědí  na poptávku současných evropských  pěstitelů po hybridech  nejen výnosných, ale také plastických,  s vysokou tolerancí ke  stresovým podmínkám, na které  nereagují snižováním výnosu ani  kvality.

Miroslav Střítecký  Agrofinal spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down