Osiva ozimů dodají včas

Předností akciové společnosti OSEVA UNI, Choceň je skutečnost, že svým zákazníkům nabízí opravdu ucelený sortiment osiv polních plodin, a to ve velmi dobré kvalitě. Hlavním předmětem její činnosti je semenářství, ne šlechtění. Množí tedy odrůdy od různých šlechtitelů na základě licencí a některé odrůdy sama výhradně zastupuje. Působnost je celorepubliková. V Čechách má v jednotlivých oblastech své kanceláře, na Moravě a ve Slezsku existuje propojení se dvěma semenářskými firmami – Elita Modřice a Olseed Olomouc.

Takto charakterizoval OSEVU UNI Ing. Antonín Doleček, obchodní ředitel firmy, ve svém úvodním vystoupení na již šestém polním dni, který se uskutečnil 19. června poblíž Vysokého Mýta. Navzdory nepříznivému počasí byla účast spolupracujících smluvních množitelů i zákazníků – odběratelů osiv – veliká. Měli zájem nejenom o dopolední program, v němž pozorně vyslechli odborné přednášky, ale i o prohlídku demonstračních parcelek, i když se museli doslova brodit blátem a neobešli se bez deštníků.
Jaro mají semenáři úspěšně za sebou a nyní je čeká podzimní sezona. Předpokládají, že bude náročná, protože zájem o certifikované osivo ozimé pšenice a ozimé řepky bude vzhledem k možnosti čerpat na jejich použití dotace mnohem větší než loni. U ozimé řepky je novinkou dodávka osiv ve výsevních jednotkách. Pěstiteli to umožní lepší orientaci při stanovení výsevku. V jednom balení bude pět výsevních jednotek a každá bude obsahovat 800 tisíc klíčivých semen.
Jistou „komplikací“ je letošní zpoždění vegetace, tedy pravděpodobnost pozdější sklizně. Je zřejmé, že za těchto okolností nebude u ozimých obilnin stačit osivo z mezisezonní úpravy, a tak čisticí stanice osiv pojedou opravdu naplno. Dodávky osiv ozimé pšenice bude třeba rozložit podle odrůd a jejich doporučeného termínu setí. Pracovníci OSEVY UNI ale věří, že všechny objednávky splní včas a certifikovaná osiva se dostanou na naše pole konečně ve větším zastoupení, než tomu bylo v posledních letech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *