08.03.2024 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetření a přihnojení ozimých obilnin

Setí ozimů na podzim loňského roku (2023) se vzhledem k poměrně příznivému počasí provádělo v doporučených agrotechnických termínech a i díky občasným přeháňkám měly též poslední seté porosty po kukuřici a cukrovkách do začátku mrazivého prosince již dva až čtyři listy. Pro pokračující teplé počasí v září i říjnu a plošné zamoření území zdroji infekce virové zakrslosti pšenice a ječmene, i vyšších výskytů křísků a mšic, byla u vzešlých porostů dost velká pravděpodobnost napadení virovou zakrslostí obilnin. Většina porostů byla na podzim ošetřena herbicidy, proto jsou jen některé slabě zapleveleny.

Regenerační hnojení

Slabší porosty, které jsou po zimě ve fázi dvou až tří listů, budou vyžadovat vyšší dávku regeneračního hnojení v ledkové (dusičnanové, nitrátové) formě (NO3-) na podpoření a urychlení odnožování.

Naopak pro již dostatečně odnožené rostliny se třemi až čtyřmi odnožemi a počtu rostlin 250–350/m2, není potřeba podpořit další odnožování, používáme hnojiva s močovinovou formou dusíku (močovina s inhibitory ureázy), která oproti nitrátové formě působí pomaleji.

Ošetření proti plevelům

Zaplevelené porosty bude nutné co nejdříve (podle stavu pozemků) ošetřit proti plevelům vhodným povoleným herbicidem – s ohledem na spektrum plevelů a možnosti použití herbicidu za nízkých teplot

Dávku herbicidu je nutné upravit podle velikosti plevelných rostlin. U časně setých zaplevelených porostů je vhodné volit vyšší dávky i při časných aplikacích. Porosty, kde přetrvává zaplevelení pcháčem rolním (Cirsium arvense), šťovíkem kadeřavým (Rumex crispus), případně dalšími vytrvalými pleveli bude vhodné ještě ošetřit později některým účinným herbicidem s účinnou látkou 2,4-D, klopyralid, MCPA aj. Maximální herbicidní účinnosti dosáhneme při aplikaci na plevele ve fázi listové růžice až do výšky 20–30 cm pcháče a při teplotách nad 12 °C. Toto ošetření lze spojit s případným ošetřením proti listovým a klasovým chorobám.

Plíseň sněžná a paluška travní

V některých lokalitách s déletrvající sněhovou pokrývkou může dojít i k vážnějšímu poškození porostů ozimých obilnin sněžnou plísňovitostí obilnin (plíseň sněžná). Jedná se o chorobu, která ohrožuje porosty během zimy i v časném jaru a může podstatně přispět k jejich vyzimování. Ještě výraznější poškození mohou být u okrasných trávníků. Původcem této choroby je fytopatogenní houba Monographella nivalis (syn. Fusarium nivale, anam. Microdochium nivale), která napadá obilniny a trvalé travní porosty. Pohlavní stadium houby (Monographella nivalis) se vyskytuje v průběhu zimy a na jaře na posklizňových zbytcích.

Především na ozimých ječmenech bývá výskyt této choroby doprovázen i výskytem tyfulové plísňovitosti obilnin (syn. paluška travní – Typhula incarnata). Je to další z chorob, které se mohou podílet na vyzimování porostů ozimých obilnin. Napadá především porosty ozimého ječmene, napadeny však mohou být i ozimá pšenice, případně ozimé žito a pícní trávy.*

Úvodní fotografie: Plíseň sněžná na ozimé pšenici Foto Josef Gall

Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec (11/2024) v článku Ing. Josefa Galla, Česká společnost rostlinolékařská.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down