18.01.2024 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Organickou hmotu doplňovat do půdy

Organická hmota se zásadní měrou podílí na kvalitě ornice. Přitom záleží nejen na jejím množství, ale také na kvalitě. Základním prvkem každé organické látky je uhlík. Průměrný obsah tohoto prvku v zemědělských půdách dosahuje na našem území přibližně jednoho a půl procenta.

Kvalitní organická hmota má nejen kladný vliv na půdní strukturu, ale také na schopnost půdy zadržovat vláhu. Půda v dobrém stavu zadrží až čtyři stovky litrů na metr čtvereční. Organická hmota ovlivňuje také vzdušný a tepelný režim půdy. Množství informací z oblasti kvality půd zaznělo na třetím ročníku videokonference Současné hospodaření na zemědělské půdě v měnících se podmínkách prostředí – půdní organická hmota. Akci uspořádala Česká technologická platformou pro zemědělství společně s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i. (VÚRV).

Nejteplejší rok

I v rámci planety Země se rok 2023 zapsal do historie jako vůbec nejteplejší. Průměrná roční teplota je přibližně o 1,4 °C vyšší, než když se v devadesátých letech minulého století začalo mluvit o globálním oteplování. Také Ing. Ladislav Menšík, Ph.D., z Výzkumné stanice VÚRV Jevíčko upozornil na problematiku oteplování. Podle jeho informace se v České republice od roku 1961 do současnosti zvýšila průměrná roční teplota vzduchu o 2,1 °C. Na pokusné stanici Jevíčko, které leží v oblasti Malé Hané na Svitavsku, zaznamenali od roku 1966 vzestup o 1,8 °C.

Změna struktury plodin

Ing. Menšík, připomněl, že se během posledních tří desetiletí v České republice změnila struktura pěstovaných plodin na orné půdě podstatně k horšímu. Zároveň se kvůli oteplování zhoršily i podmínky prostředí. Nejkvalitnější složku půdy představuje humus, který vzniká rozkladem organické hmoty po několik desítek let. Do půdy je potřeba dodávat organickou hmotu nejlépe statkovými hnojivy. S úbytkem hospodářských zvířat se na našem území kvalita humusu v půdě neustále snižuje. Zatímco v roce 1990 jsme měli zhruba jednu velkou dobytčí jednotku na hektar, v současnosti se jedná o méně než polovinu. Při nízkých stavech zvířat se vyprodukuje jen nedostatečné množství hnoje potřebného pro zúrodňování půdy. Nedostatečné doplňování organické hmoty do půdy vede ke vzniku eroze nebo ke zhoršování půdní kyselosti.

Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Celý článek naleznete v časopisu Farmář č. 2/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down