06.12.2022 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ohlédnutí za výskytem hraboše v listopadu

Dosavadní průběh podzimu a počátku zimy podporuje růst populací hraboše. Na stovkách lokalit se od konce léta objevují škody v nových osevech. Extrémní počty je možné pozorovat na většině ploch krmných plodin a travních porostů na jihu Moravy a v Olomouckem kraji. Výjimkou nejsou hodnoty přesahující 10 000 aktivních východů z nor na ha (AVN/ha). Problémy jsou patrné především na Břeclavsku, Kroměřížsku, Prostějovsku, Olomoucku, Třebíčsku a Znojemsku. Důvodem pro růst je nejen příznivý průběh počasí, ale i volný zdroj potravy v porostech TTP, krmných plodin, meziplodin a míst s podceněnou ochranou. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Listopadová data potvrzují meziměsíční nárůst o 133 AVN/ha. Průměrná hodnota odpovídá 2,2násobku prahu škodlivosti (439 AVN/ha), který v podzimním období odpovídá hodnotě 200 AVN/ha (víceleté kultury mají prahovou hodnotu 400 AVN/ha). Výskyt hraboše nad prahem škodlivosti byl podle RL portálu v listopadu zaznamenán na ploše přes 3000 ha, z čehož extrémního výskytu bylo dosaženo na 25 % této rozlohy. V Jihomoravském kraji a většině Olomouckého kraje se populace hraboše pohybují na úrovni 1258 AVN/ha (na hodnotě se velkou měrou podílí data z TTP a krmných plodin). Jedná se o hodnoty, které nástupem jara v příštím roce mohou být pro tyto a sousedící plochy likvidační, uvádí zpráva.

Hodnoty v porostech krmných plodin a TTP se v průměru za celou ČR pohybují na úrovni 956 AVN/ha. V řadě případů však dosahují populace na místech s extrémním výskytem hodnoty 10–14 000 AVN/ha. V porostech ozimých plodin se průměr pohybuje okolo 93 AVN/ha.

V návaznosti na výše uvedené je podle RL portálu možné se řídit řadou doporučení preventivního charakteru, které je možné uplatnit i v zimním období a tou je instalace berliček pro dravce nejen do krmných, ale i hlavních plodin (obilniny, řepka). Draví ptáci vytváří na hraboší populace trvalý tlak, který může nastupující gradaci zmírnit. Stěžejní ochranná opatření v podobě výběrových aplikací rodenticidů do nor bylo třeba realizovat již v době vzcházení porostu, nyní je třeba se řádně připravit na předjaří a začít s ochranou porostů v době, kdy je aplikace účelná a proveditelná. Silné populace hraboše vstupující do sezóny 2022/2023 představují vysoké riziko pro všechny plodiny pěstované v Jihomoravském a Olomouckém kraji, zdůrazňuje RL portál.

Situaci výskytu hraboše polního je možné sledovat v Mapách výskytu. Monitoring hraboše polního začne v plném rozsahu opět co nejdříve v příštím roce.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down