Odrůdy brambor namísto velké vody

Čtyřiadvacet odrůd brambor mohli v místech, kde při povodních před dvěma lety stály dva až tři metry vody, porovnat účastníci akce, kterou uspořádala koncem června společnost Agroradost, s. r. o. v Kozárovicích na Mělnicku. Na farmě Petra Semeráda, jež se kromě jiného věnuje pěstovaní raných brambor, byly k vidění především odrůdy holandské šlechtitelské firmy van Rijn.

Soukromě hospodařící rolník Petr Semerád spolu se třemi zaměstnanci obhospodařuje asi 500 hektarů zemědělské půdy, z toho asi 130 hektarů patří bramborům. Převládají především velmi rané a rané odrůdy. Letos tam začali se sklizní 10. června.

Dobré výnosy, horší cena
S výnosy byl farmář spokojený, ale jak už to u této komodity chodí, v sezóně dobrých výnosů je cena poměrně nízká. A tak již na konci června prodávali tamní zemědělci brambory za 4 Kč/kg. Odbyt však problémem není, farma již několik let úspěšně spolupracuje s velkoobchodem.
Kromě raných brambor na Kozárovické farmě produkují i brambory ke zpracování, až do listopadu dodávají brambory k výrobě lupínků. Rovněž pěstují obilniny a cibuli.

Přehlídka odrůd
Mezi odrůdami, které Petr Semerád vybral na své pěstitelské plochy, jsou i odrůdy vyšlechtěné firmou van Rijn, kterou v České republice zastupuje havlíčkobrodská společnost Agroradost. Jde například o velmi ranou odrůdu Inova či ranou odrůda Ramos. Tyto dvě odrůdy byly spolu s dalšími zařazeny i do pokusu, který účastníci setkání mohli shlédnout. Bylo možné porovnat jak již známé odrůdy, tak odrůdy právě zkoušené ve státních zkouškách v České republice, tak některé odrůdy z Evropského katalogu odrůd, jejichž uvedení i na český trh firma předpokládá.

Novinka Ramos
Z širokého sortimentu odrůd na sebe však nejvíce upozornila novinka Ramos. Tato raná odrůda byla v České republice povolena v letošním roce. Jak uvedl Ing. František Novák, CSc. z firmy Agroradost, jde o odrůdu varného typu B – B/C vhodnou jak pro přímý konzum, tak na další zpracování, třeba na smažené výrobky. Tyto výroby mají díky velmi nízkému obsahu redukujících cukrů vysokou kvalitu. Hlízy odrůdy Ramos jsou oválné, plné, s mělkými očky.
Hlavní předností odrůdy je jistě vysoký výnos a vysoký podíl tržních hlíz či dlouhá doba dormance, a proto hlízy ve skladech předčasně neklíčí. Ramos je odolný háďátku bramborovému a rakovině brambor, má vyšší odolnost obecné strupovitosti, proti plísni bramborové a virovým chorobám je středně odolný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *