20.03.2019 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdové rozdíly v atraktivitě pro škůdce řepky

Práce Ing. Tomáše Hovorky a prof. RNDr. Ing. Františka Kocourka, CSc., zveřejněná v příloze časopisu Úroda se zabývá rozdíly v preferenci a výskytu dvou jarních škůdců řepky – blýskáčka řepkového (Brassicogethes aeneus) a krytonosce šešulového (Ceutorhynchus obstrictus) mezi dvěma žlutě kvetoucími odrůdami (DK Exssence a DK Sensei) a jedné bíle kvetoucí (Witt) na parcele bez insekticidního ošetření.

Jak autoři uvádějí, odchytovou metodou smýkání byla v pokusech v letech 2015 až 2018 u obou druhů škůdců prokázána vyšší atraktivita žlutě kvetoucích odrůd v porovnání s bíle kvetoucí. Odrůda s časnější fenologií na jaře (DK Exssence) byla více preferována blýskáčkem řepkovým i krytonoscem šešulovým než odrůda s pozdější fenologií (DK Sensei). Nejméně preferovanou odrůdou byla pro oba škůdce bíle kvetoucí odrůda (Witt).

Poznatky o rozdílné odrůdové preferenci blýskáčka řepkového a krytonosce šešulového bude možné využít například v technologii selektivního ošetření odrůd. Základem této technologie je podle autorů článku výběrové ošetření odrůd pěstovaných na jednom pozemku kombinující dvě odrůdy řepky s rozdílnou barvou květu a fenologie. Škůdci preferovaná odrůda je vyseta po okrajích pozemku (v šíři kolejového řádku) a odrůda méně atraktivní je vyseta uvnitř pozemku. Tedy žlutě kvetoucí odrůda s časnější fenologií je vyseta po okrajích pozemku a méně atraktivní bíle kvetoucí odrůda nebo žlutě kvetoucí odrůda s pozdější fenologií je vyseta uvnitř pozemku. Blýskáček řepkový i krytonosec šešulový jsou lákáni odrůdou s časnější fenologií se žlutou barvou květu. Do porostů brouci nalétávají od okrajů pozemku, kde je tato odrůda řepky zaseta. Vyšší výskyt obou škůdců na okrajích pozemků umožňuje selektivní ochranu na okrajovém kolejovém řádku a možnost omezení nebo vypuštění chemické ochrany na vnitřní ploše pozemku, tudíž i snížení insekticidních vstupů. Výběrové ošetření tak spojuje atraktivitu odrůdy s okrajovým efektem při osidlování nových porostů škůdci, vysvětlují odborníci.

Více informací přináší příloha časopisu Úroda s názvem Řepka v článku autorů Ing. Tomáše Hovorky z České zemědělské univerzity v Praze a prof. RNDr. Ing. Františka Kocourka, CSc., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down