06.05.2021 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdové pokusy v Přešticích zaujmou novinkami

Přeštice u Plzně jsou jedním z míst, kde společnost VP Agro, spol. s r. o., zakládá odrůdové pokusy. V letošním roce zaujmou mnoha novinkami jak v ozimé pšenici, tak i v ostatních obilninách. Zvláštností této lokality je i rozsáhlý pokus s ovsem ozimým.

První z novinek je ozimá pšenice RGT Ritter (A), která je v Německu podle informací Ing. Karla Sýkory, Ph.D., zodpovědného ve firmě VP Agro za podporu prodeje a poradenství v Západočeském kraji, hodnocena jako nejzdravější A odrůda v rámci celé listiny povolených odrůd a druhá nejzdravější na německém trhu. Pochází ze stejného šlechtění jako známá odrůda RGT Reform, oproti této kompenzační pšenici je RGT Ritter vyloženě klasová odrůda s vysokou HTZ. Výnosově je v intenzivní technologii na úrovni RGT Reformu, v extenzivní variantě jej překonává.

Novou osinatou odrůdou je RGT Venezio (A), jejíž charakteristiku propojil Ing. Sýkora se dvěma známými osinatými odrůdami Viriato (A) a RGT Sacramento (B/C). Nejranější a nejvíce odnoživá je z této trojice odrůda Viriato, Venezio se raností blíží spíše Sacramentu, ale kvalitou Viriatu. Velikost zrna sestupně hodnotil řečník v pořadí: Viriato – Venezio – Sacramento. Všechny osinatky pochází z francouzského šlechtění.

Novinky RGT Borsalino (A) a RGT Specialist (B/C) chystá společnost VP Agro pro zásev 2022/2023. Více poznatků o nich přinese letošní rok. Dosavadní poznatky u francouzské osinaté odrůdy RGT Borsalino ji ranostně řadí mezi odrůdy Bodyček a Viriato, je nízká, poměrně odnoživá a výrazně nepoléhavá. RGT Specialist pochází z německého šlechtění podobně jako RGT Reform a RGT Ritter. Jde o nízký, výrazně odnoživý materiál (více než Viriato) tvořící výnos hustotou porostu.

Sortiment ostatních představila Ing. Marcela Shejbalová, manažerka zahraničního obchodu a marketingu osiv obilnin a řepky společnosti VP Agro. V portfoliu dvouřadého ozimého ječmene je jejím aktuálním cílem nalézt náhradu za stále oblíbenou odrůdu Sandra. Má sice mnoho kladů, mezi které patří vysoká výtěžnost předního zrna, ale od její registrace uplynulo již deset let. Jeden z možných nástupců by mohl vzejít z trojice nových testovaných odrůd – Newton, Bianca a Bordeaux, každé od jiného šlechtitele. Jistým vodítkem pro Ing. Shejbalovou, jaká odrůda by mohla být v praxi dobře uplatnitelná, je úspěšnost v Německu. V tomto ohledu je zajímavý ozimý ječmen Bordeaux, který se v této zemi první rok po registraci vyšvihl na třetí místo na množitelských plochách.

Také sortiment šestiřadého ozimého ječmene obohacují nové odrůdy. Ing. Shejbalová hovořila konkrétně o polorané odrůdě Melia z bavorského šlechtění, která je v prvním roce tuzemských registračních zkoušek.

Novinkou v oblasti hybridního ozimého žita je Stannos z dánského šlechtění. V rámci dánských registračních zkoušek dosahoval velmi dobrého hodnocení výnosu, vyznačuje se také velmi dobrým zdravotním stavem, s nadprůměrnou odolností k námelu.

Specialitou přeštických pokusů jsou demonstrační parcely s ovsem, a to nejen jarním, ale především ozimým. V pokusech Karel Sýkora zdůraznil ozimý oves RGT Lineout, který byl vyvinut pro skandinávský trh, proto disponuje bezproblémovou zimovzdorností. Pokusy v Přešticích by u této odrůdy měly odhalit optimální výši výsevku pro tuzemské podmínky a také způsob herbicidního ošetření.*

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down