Od zahrady ke šlechtění a prodeji

Přes padesát let dlouhou historií se může pochlubit společnost Sempra Flora, s. r. o. Původně byla založena jako zahrada komunálních služeb města Holice, v sedmdesátých letech fungovala jako šlechtitelská stanice a dnes je dceřinou společností Sempry Praha, a. s. Specializuje se na pěstování pelargónií, balkónových květin a letniček, které dodává realizačním firmám i do maloobchodní sítě. Její snahou je zachovat tradici českého květinářství a dodávat na trh silné a otužilé rostliny, jež budou zdobit domovy zákazníků po celou sezónu. Právě těm byly určeny dny otevřených dveří, které se letos konaly již po sedmé.

Dřívější městskou rychlírnu a pěstírnu zeleniny a květin koupil v roce 1971 státní podnik Sempra se záměrem vybudovat síť šlechtitelských stanic. Vznikly tu nové skleníky, jejichž výstavba znamenala počátek šlechtění Cyclamen persicum, kterým se stanice zapsala do povědomí veřejnosti. Udržovací šlechtění i novošlechtění bramboříků se v Holicích praktikovalo až do počátku devadesátých let, tedy doby, kdy po privatizaci vznikla společnost Sempra Praha, a. s. Tehdy činila zásoba mladých rostlin přibližně půl milionu a díky novým požadavkům trhu vznikla potřeba rozšířit sortiment. Následné období přineslo nejen novou výrobní náplň, ale došlo i ke změnám organizačním. Z původních šlechtitelských stanic podniku Sempra a posléze firmy Sempra Praha, a. s., se staly samostatné dceřiné společnosti a v roce 1997 vznikla v Holicích Sempra Flora, s. r. o.

Půl milionu rostlin
V současné době se podnik zaměřuje především na pěstování a šlechtění balkónových květin, květinových a zeleninových výsadeb a udržovací šlechtění Begonia tuberhybrida, Primula vulgaris, Coleus blumei. Známá je především bohatým sortimentem odrůd převislých a velkokvětých pelargónií, kterým se pravidelně prezentuje na květinových výstavách v ČR, na Slovensku a v Německu.
V současné době naleznete v Holicích zhruba půl milionu rostlin v různých stadiích růstu (z toho zhruba dvě třetiny mladých rostlin). A nejen to. Kromě letniček a balkónových květin se tam dopěstovávají také mladé rostliny chryzantém. Důvodem je celoroční využití skleníkových ploch i pařenišť, kterých celkem je 5000 m2 (z toho 3000 m2 skleníků). Skleníky jsou rozlišeny podle pěstební teploty – ty nejteplejší slouží jako množárenské a nejchladnější pro pěstování trvalek. Obhospodařuje je v průměru desítka zaměstnanců, i když na jaře je nutná pomoc sezónních pracovníků.
Sempra Flora, s. r. o., aktivně spolupracuje se sesterskými stanicemi na společné distribuci výrobků i prezentaci, podílela se na výzkumu obnovitelných zdrojů energie pro Ministerstvo životního prostředí ČR, publikuje v odborných časopisech a zabývá se odborným poradenstvím. Zájemci o exkurze jsou v Holicích vždy vítáni, pravidelně přijíždějí zahradnické školy, svazy a kluby zahrádkářů. Firma intenzivně spolupracuje s výzkumnými institucemi (například s Akademií věd ČR) a také umožňuje studentům vykonat povinnou praxi nebo zpracovat diplomovou práci.

Pro odborníky i veřejnost Dny otevřených dveří určené laické veřejnosti i obchodním partnerům se letos v Holicích konaly již po sedmé. Osobně je zaštítila a poctila svou návštěvou senátorka Ing. Václava Domšová. Příprava akce byla sice tentokrát o poznání méně příjemná než obvykle, protože se konala jen dva dny po ničivé bouřce a silném větru, která nejcitelněji zasáhla právě Pardubický kraj a poškodila také skleníky společnosti.
I tak lze tento ročník dní otevřených dveří v Holicích hodnotit jako úspěšný. Kromě tradičních vystavovatelů (společnosti Sempra Praha, a. s., ŠS Hranice a Agro CS, a. s.) přibyly v letošním roce i další firmy, například Floravil, s. r. o., Habra, s. r. o., a Termos. Pro pořadatele byla nová a pozitivní také relativně hojná účast pozvaných zástupců státní správy (např. Ing. Eva Divišová a Ing. Ivan Branžovský, CSc. z ministerstva zemědělství) a místní samosprávy. Opomenout nelze také ani obchodní partnery Sempry Flory, pro něž jsou dny otevřených dveří tradiční kontraktační, a zároveň tak trochu objevitelskou návštěvou – často najdou další rostliny k doplnění svých objednávek. Srdečně zváni a vítáni byli také návštěvníci z řad veřejnosti, kteří pravidelně oceňují jak kvalitu prodávaných rostlin, tak akční výstavní slevy. Letos se jich do Holic sjelo asi patnáct set.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *