Slunečnice je poškozována pouze několika druhy živočišných škůdců a jejich význam je většinou menší než u houbových chorob. V některých letech však mohou způsobit závažné škody a přispívají k rozšiřování houbových chorob. Výskyt jednotlivých živočišných škůdců a následná intenzita poškození rostlin jsou silně ovlivněny průběhem počasí.
Na základě šetření v zemědělských podnicích od roku 2001 do roku 2016 je možné konstatovat, že insekticidní ochrana porostů se provádí na 25 % ploch slunečnice. Nejčastějšími hospodářsky závažnými škůdci jsou klopušky a mšice. Tyto informace se dočtete v prosincovém vydání časopisu Úroda.
Jak uvádí doc. Ing. Jan Kazda, CSc., z České zemědělské univerzity v Praze společně s dalšími autory, významné rozdíly v napadení porostů jsou zjišťovány podle hybridu, lokality, ale také podle jednotlivých ročníků. Mezi ročníky, kdy se insekticidně ošetřovaly porosty slunečnice nejplošněji za sledované období, patřily především roky 2014 – z celkové pěstitelské plochy slunečnice v ČR se podle odborníků ošetřovalo okolo 61 procent, a 2002, kdy šlo dokonce o 68 procent ploch. Naopak nejméně ploch slunečnice se insekticidně ošetřovalo v letech 2009 (okolo tří procent) a 2013 (okolo devíti procent). V roce 2016 bylo insekticidy ošetřeno zhruba 36 procent ploch.
V posledních letech mírně stoupl počet insekticidních účinných látek registrovaných v České republice do slunečnice. Proti jejím hlavním škůdcům je tedy stále možnost použít účinné insekticidy, avšak jejich omezený počet dosud neumožňuje střídat účinné látky a dodržovat zásady antirezistentní strategie. Mezi nejpoužívanější insekticidní přípravky v roce 2016 z celkové ošetřené plochy slunečnice proti mšicím patřily Mospilan 20 SP, kterým bylo ošetřeno okolo 78 procent ploch, dále Biscaya 240 OD (registrace v ČR jen na semenné porosty) s podílem okolo 11 procent, následována Karate se Zeon technologií 5 CS s podílem zhruba sedm procent, uvádějí autoři článku.*