Krytonosec řepkový (Ceutorhynchus napi) patří k nejvýznamnějším škůdcům řepky. Pravidelně se ošetřuje převážná část plochy řepky. Zvláště v letech zvýšeného výskytu krytonosců a slabého vývoje řepky z důvodu nepříznivých podmínek může dojít ke značnému poškození porostů. Silně napadené porosty předčasně dozrávají, rostliny zasychají zejména při nedostatku srážek. Dochází ke snížení výnosu semena a snížení HTS a kvality produktu.
Škody způsobené krytonoscem řepkovým jsou patrně závažnější. Žír brouků i larev zvyšuje napadení stonku houbovými chorobami. V současné době se ve větší míře vyskytuje pouze ve středních a severních Čechách. Na celém území však jeho výskyt překračuje prahy škodlivosti. Tématem se v Úrodě č. 3/2023 zabývají doc. Ing. Jan Kazda, CSc. (Česká zemědělská univerzita v Praze) a Ing. Marek Seidenglanz, Ph.D. (AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o.)
Nejprve žír dospělců
Prvními příznaky poškození jsou drobné otvory na listech způsobené žírem dospělců. Později se objevují zprvu slizovité, později bělavě lemované vpichy na stonku, o průměru asi 1 mm. Rostliny se deformují a zkrucují, stonek zduřuje a praská. Mechanicky poškozené stonky představují vstupní brány pro sekundární houbové infekce. Po opuštění stonku se kuklí v půdě. Otvory vyvrtané larvami jsou k nalezení především v paždí listů.
Kritickým číslem jsou tři brouci v průměru na jednu misku nebo lepovou desku a jeden den. V některých letech však signalizace náletu nebývá spolehlivá. Úspěšnost ochrany záleží především na důkladné prohlídce porostů, protože nálet brouků bývá i v rámci jednoho podniku nepravidelný. První výskyty dospělců jsou obvykle zjištěny na jižně orientovaných pozemcích za slunečného počasí. V praxi se osvědčilo brzy na jaře, v době kdy teplota na pozemku několik dní po sobě v poledne a na slunci, třeba i na krátkou dobu, přesáhla 12 °C, zahájit ochranu. Alternativní možností je sledovat výskyt samiček připravených ke kladení podle vyvinutých vajíček v jejich útrobách. Převážná většina chyb při ochraně vyplývá z pozdní aplikace, kdy již byla nakladena vajíčka. Vykladení dospělci se v porostu vyskytují až do květu, ale již neškodí.*
Úvodní foto: Detail preparované samičky krytonosce Foto Jan Kazda