V průběhu měsíce března nastává zpravidla ukončení zimní dormance všech ozimých plodin, obilnin, řepky, ale také některých méně pěstovaných druhů, jakými jsou ozimé formy hrachu a máku. Do doby, kdy rostliny začnou v důsledku vyšších teplot intenzivně růst, ale zbývá ještě hodně času. V průběhu tohoto období mohou být ovlivněny mnoha abiotickými vlivy, ale také některými chorobami a škůdci.
Časný výskyt různých skvrnitostí a barevných změn listového aparátu ozimých obilnin bývá častým jevem a nemusí se přitom hned jednat o některou z významných houbových chorob, uvádí v tématu týdne týdeníku Zemědělec RNDr. Aleš Kuthan, CSc. Často je to podle něj důsledek agronomických, pedohygienických a meteorologických faktorů, které doprovázely vývoj rostlin od zasetí až do současné doby. Z houbových chorob listů obilnin se zjara nejčastěji vyskytuje obecně známé padlí travní, dále septoriová skvrnitost pšenice.
Jarní ječmen je již v mladých fázích vývoje citlivý na padlí, uvádí dále autor článku s tím, že pokud v období odnožování pěstitelé zjistí na listech buď padlí, anebo síťovitou (hnědou) skvrnitost, měli by porost neprodleně ošetřit fungicidy.
Z chorob máku je důležitá především plíseň máku, která se projevuje již na děložních lístcích. Infekce plísně může napadat a znehodnotit rostliny po celou dobu jejich vývoje, ale primární výskyt je vždy nevratný, uvádí RNDr. Kuthan. Ze škůdců upozorňuje na krytonosce kořenového, který dokáže způsobit při časném výskytu prořídnutí porostu žírem na mladých rostlinách. Osivo máku, podobně jako cukrové řepy bylo možné pro letošní sezónu ještě naposledy na výjimku namořit insekticidní látkou thiamethoxam, což do budoucna již nebude možné.
Mnoho na jaře vysévaných plodin ohrožuje ještě celá řada dalších škůdců a chorob, proti kterým jsou omezené možnosti ochrany. Na významu budou proto nabývat nové technologie, vesměs biologické prostředky ať již registrované jako biopesticidy, anebo hnojiva s vybranými kmeny bakterií či hub, domnívá se RNDr. Kuthan.*
Více informací přináší téma týdne týdeníku Zemědělec (11/2019) v článku RNDr. Aleše Kuthana, CSc., zemědělského poradce pro ochranu rostlin.